GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 29-03-2016 05:03   Güncelleme : 29-03-2016 05:03

Su Ürünleri Avlanma Yasağı Başladı

Adıyaman İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada İlimizde 2016 Yılı Su Ürünleri Avlanma Yasağı Başladığı bildirildi.

Su Ürünleri Avlanma Yasağı Başladı

Bilindiği üzere ilimizde her yıl balıkların ve diğer su ürünlerinin üreme dönemi olan 01 Nisan- 01 Temmuz 2016 tarihleri arasında iç sularımız olan baraj, göl, gölet ve akarsularımızda her türlü su ürünlerinin avlanması yasaklanmaktadır. Bu yıl da 1380 sayılı Su Ürünleri kanunu, yönetmeliği ve su ürünleri avcılığını düzenleyen 3/1 ve 3/2 numaralı tebliğleri gereğince ilimizde 01 Nisan - 01 Temmuz 2016 tarihleri arasında avlanma yasağı uygulanacaktır. Bu dönemde; balıkçı teknelerinin karaya çekilmesi zorunludur. Ayrıca teknelerde, gemilerde ve istihsal yerlerinde atıl vaziyette her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemleme takımlarının bulundurulması yasaktır. 

Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanmış olan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaklanmış olduğundan; Av yasağından önce avlanılan içsu ürünlerinin, yasağın başlamasından itibaren en geç üç gün içerisinde bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne tespitinin yaptırılması zorunludur. İl Müdürlüğünce tespiti yapılan su ürünlerinin İl Müdürlüğünden izin alınmadan kullanılmaması, satılmaması, nakledilmemesi, ihraç edilmemesi gerekir. Av yasağından önce avlanan ve stoklanan iç su balıklarının yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde satışı, nakli, pazarlaması ve işlenmesi zorunludur.

 

Avlanma yasağı süresince bu hükümlere uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunun ilgili maddeleri gereği ceza işlem uygulanacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA