EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-05-2016 05:14   Güncelleme : 25-05-2016 05:14

Halkbankası Gölbaşı Şubesi’nden Ahilik Haftası Kutlaması

Halkbankası Gölbaşı Şubesi Müdür Bülent Güler, Ahilik haftası dolayısıyla Gölbaşı Esnaf Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Mehmet Parmaksız’ı ziyaret ederek ahilik haftasını kutladı.

Halkbankası Gölbaşı Şubesi’nden Ahilik Haftası Kutlaması

Halkbankası Gölbaşı Şubesi Müdür Bülent Güler, hafta dolayısıyla Başkan Mehmet Parmaksız’a hediyeler sunarak banka olarak esnafa desteklerinin devam edeceğini söyledi.
Güler, Ahilik haftası dolayısıyla şunları kaydetti:
"Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli'nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilâtıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran'a Ahi Baba da denir. Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kurucusu Ahi Evran'dır ve kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir.”

 


Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA