SİYASET
Giriş Tarihi : 10-06-2016 17:25   Güncelleme : 10-06-2016 17:25

CHP'li Ulubey: "Çocuk İhmali, Çocuk İstismarını Tetikler"

CHP'li Fatma Ulubey, Çocuk ihmalinin çocuk istismarını tetikliyeceğini söyledi.

CHP'li Ulubey:

Ulubey, yaptığı açıklamada, tüm makalelerinde ve gezilerinde önceliğinin çocuklar olduğunu, onlarla sohbet etmeden bir yerden ayrılmadığını ifade etti.

“Çocuklar bizim umudumuz, geleceğimiz”  diyen Ulubey, son zamanlarda çocuklara uygulanan taciz olaylarıyla insanların içinin ürperdiğini dile getirdi.

 "Kanımızın donduğu taciz olaylarını hemen her gün gerek haberlerde, gerekse sosyal medyada sıkça rastlar olduk. Evet,  kanayan bir yara oldu artık bu yaşananlar" diye açıklamada bulunan Ulubey, şöyle devam etti:

"Çocuk istismarlarının yoğun olarak türediği günümüzde istimrara maruz kalan çocuk yaşı da anaokullarına kadar inmiş bulunmakta. Hep aynı soruyla karşılaşmaktayım: ”ne yapalım Fatma Hanım?” Çocuklarımızı ne kadar ihmal ettiğimizin farkında dahi değiliz. Sanki günlük beslenme, giyinme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamayı yeterli ve hatta daha ne yapacağız? gibi kendini savunma mekanizmasına büren biz ebeveynlere neler yapacaklarımızı, çocuklara görevlerimizin neler olduğunu anlatmak ve herkesi bilinçlendirmeyi bir sosyal sorumluluk olarak görüyorum. Telefon ve internet bağımlılığımız en başta gelen ihmalimizdir. Telefonlara dalıp çocuklarımızın hal hatırını dahi soramaz olduk. Günlerinin nasıl geçtiğini anlattırmamakla birlikte dinlemiyoruz bile onları. Çünkü internet her ne kadar bizi esir altına almışsa biz çocuklarımızı da bi o kadar serbest-kendi haline bıraktık. Değerli ebeveyniler, Çocuk gelişimi adı altında uzmanlardan yardım almalıyız . Kaç çocuk yetiştirmiş olursanız olun; çocukların anne karnından itibaren psikolojilerini biz belirlemekteyiz ki bu konuda eksiğimiz asla yadsınamaz. Çocuklarımızı 3 konuda ihmal ettiğimizi düşünüyorum. Fiziksel, Eğitimsel, Duygusal ihmal olmak üzere 3 başlık altında toplayabiliriz. Çocuklarımızın kendilerini tanımalarını yani fiziklerini yeteri kadar bilmelerine olanak sağlamalıyız. Çocuk ağzının yemek yemeye, burnunun nefes almaya yaradığını bildiği gibi cinsel organlarının da farkına varması gerekmektedir. Hani toplumda bir söz vardır ya: dışarıdan öğreneceğine benden öğrensin… işte tam olarak da anlatmak istediğim konu budur. Çocuk fiziksel olarak organlarının ne işe yaradığını öğretmemiz gerekmektedir. Mesela: denize girdiğimizde mayo ile örttüğümüz yerlerimiz özel bölgelerimiz diye anlatırsak; çocuklarımız bilinçli olacaklardır"

Ulubey, "Eğitimsel ihmal eğitimlerini engellemektir. Çocuklarımızın eğitimlerine destek olarak iyi ve bilgili birer bireyler haline dönüştürmek bizim vazifelerimiz arasındadır. Bir diğer önemli ihmalimiz ise duygusal ihmaldir. Yetersiz ilgi ve şefkat, çocuğun aile içi şiddete seyirci kalması, çocuğun birçok davranışlarına duyarsız olmamız… Çocuklarımızla ilgilenmediğimizi gösteren en büyük ihmal duygusal ihmalde yatmaktadır" dedi.

Çocukların okulda ihmale maruz kalmasının da büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Ulubey, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Peki, nasıl anlayacağız ihmale maruz kaldıklarını? Çocuk her zamankinden daha durgun, daha agresif yada tam tersi olarak daha uysal ve sessiz olması bunlardan birkaçıdır. Bu tür durumlarda çocuğumuza şefkatle yaklaşmalı, öğretmenleriyle özellikle rehber öğretmenleri ve pedagoglardan yardım almalıyız. Asla unutmayalım başka çocuklarının başlarına gelen istismar ve ihmaller bizim çocuklarımızın da başlarına gelmeyeceği anlamına gelmez. Hemen bir an önce kendimizi bilinçlendirmek adında okumalı, internet ve telefonları bir kenara indirip; Çocuklarımızla ilgilenmeliyiz. Bilinmelidir ki, çocuk ihmali çocuk istismarını tetikler. Yarın geç olabilir"


Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA