KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-08-2016 12:10   Güncelleme : 03-08-2016 12:10

SAVRANLI ÂŞIKLAR, KİTABI YAYINLANDI

Gazeteci-Araştırmacı Ahmet Koçak'ın yazdığı "Savranlı Aşıklar"ın anlatıldığı kitap çıktı.

SAVRANLI ÂŞIKLAR, KİTABI YAYINLANDI

Alevi-Bektaşi-Kızılbaş inancının tüm baskı ve zorbalıklara karşı günümüze taşınmasında ozanlık geleneği çok önemli bir yer tutmuştur. Hele de inancın kesintisiz uygulandığı, yaşandığı bölgelerin ozanları, tarihçiler kadar önemli bir işlev görmüşlerdir. Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı Savran köyü de bu bölgelerimizden birisidir.
Sürek olarak “Çelebi Süreğine”, yani Hacı Bektaş Dergâhına bağlı olan bu köylüler, zaman zaman sürek açısından sorun yaşasalar da inancından ve geleneklerinden çok kopmamışlardır. Köyde yapılan muhabbetler hem inançlarını dinamik tutmuş hem de ozanlık geleneğinin devamını sağlamıştır.
Ozanlık geleneğinin kuşaktan kuşağa nasıl geçtiğini, Molla Mehmet Baba’dan (Kul Arif), oğlu İbrahim Tezerdi’ye (Arifoğlu, Arifzade), ondan oğlu Mehmet Tezerdi’ye (Biçare), ondan da oğlu Naki Tezerdi’ye (Sevdakâr) nasıl geçtiğini bu kitabı okuyunca göreceksiniz.
Bu köyde ozanlık geleneği yalnız aile içinde devam etmemiş. Bu köyde doğmuş, edep erkânı burada yaşamış, muhabbetlerde pişmiş, yetişmiş; yaşam koşullarından dolayı gerek yakın, gerek uzak “gurbete” çıkmış birçok canın izini sürdüğümüzde ozanlık geleneğinin canlılığının hala devam ettiğini görüyoruz. Mehmet Tezerdi Baba’nın eşi Emo Ana (Çileli), yine Mehmet Tezerdi Baba’nın yakın akrabası Kamil Tezerdi (Garip Kamil) ve Ali Rıza Ağören (Âşık Fedai) bir çırpıda aklımıza gelenler.
“Savranlı Âşıklar” ismi ile yayına hazırladığımız bu kitapta, yukarıda ismini andığımız ve anmadığımız ozanlarımızın eserleri yok. Bu nedenle, kitap adına ve içeriğine bakıldığında eksik olarak yorumlanabilir. Ama biliyorum ki, bu kitapta eserleri olmayan diğer Savranlı âşıklar ve Savranlı canlar bu durumu hoşgörüyle karşılayacaklardır.
Bu kitap, Savranlı Âşıkların sadece bir kısmının, bir ailenin ozanlarının eserlerini içeriyor. Kitapta sırasıyla Mehmet Tezerdi (Biçare), Molla Mehmet Baba (Kul Arif), İbrahim Tezerdi (Arifoğlu – Arifzade), Emo Ana (Çileli) ve Naki Tezerdi’nin (Sevdakâr) deyişleri var.
Mehmet Tezerdi Baba, 4 Haziran 2013 tarihinde talihsiz bir kaza sonucu Hakk’a yürüdü. Bu kitap Mehmet Tezerdi Baba’nın anısına hazırlandı.
Mehmet Tezerdi Baba’yı ve bu yola hizmet etmiş tüm canları muhabbetle bir kez daha anıyorum. 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA