SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-08-2016 13:42   Güncelleme : 24-08-2016 13:42

Çocuklarda iyi huylu damarsal tümörler

Gölbaşı Devlet Hastanesinden Genel Cerrahi Uzman Dr. Cihangir Ulubey, Hemanjiom ve lenfanjiomlar çocukluk çağının en sık rastlanan iyi huylu tümörleri olduğunu söyledi.

Çocuklarda iyi huylu damarsal tümörler

 Dr. Cihangir Ulubey, açıklamasında şunları kaydetti:

HEMANJİOMLAR
Kan damarlarını oluşturan endotel adı verilen hücrelerinden kaynaklanan, kendi kendine gerileyen, iyi huylu tümördür. Çocukluk çağının en sık görülen tümörleridir. Çoğunlukla doğumdan sonraki bir kaç ay içinde ortaya çıkarlar ve 10 yaşına kadar kendiliğinden kaybolurlar. ABD’de erişkinlerde %1-5 arasında görülür ve herhangi bir şikayete neden olmaz. Hemanjiyomlar dolaşım sistemiyle ilişkilidir ve kanla doludur. Görünümleri yerleşim yerlerine göre farklılık göstermektedir. Ciltte yerleşenler çileğe benzer görünümde, cilt altında olanlar mavi şişlikler şeklinde ortaya çıkarlar. Nedeni bilinmemektedir. Hemanjiomlar; deride, karaciğer, larenks gibi iç organlarda veya her ikisinde birden yerleşmiş olabilir. Sıklıkla baş- boyun bölgesinde görülür. KC ise diğer sık görüldüğü bölgedir. Erişkinlerde bu tümörler genellikle başka bir nedenle yapılan US veya BT’de tespit edilir. Kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Çoğunlukla tedaviye gerek kalmadan kaybolurlar ancak aşırı büyüyerek hava yolunun tıkanma tehlikesi(larenkste yerleşen hemanjiyomlarda), görme bozukluğuna neden olma(göz etrafında yerleşenlerde), vücutta kozmetik bozukluğa yol açma, şiddetli kanama veya enfeksiyona neden olması gibi durumlarda gerilemesi beklenmeden tedavi etmek gerekebilir. Nadiren aşırı büyük olan hemanjiyomlar kalp yetmezliğine neden olabilirler. Aktif tedavi kararı verildiğinde en etkili tedavi cerrahidir. Kortikosteroid tedavisi, baskı tedavisi, lazer tedavisi, radyasyon tedavisi, kriyoterapi tedavide tercih edilebilecek alternatiflerdir. Hemanjiyomlar büyüme safhası, dinlenme safhası ve gerileme safhası olmak üzere üç aşamadan geçerler.

LENFANJİYOMLAR (Lenfovenöz Malformasyonlar)
Lenfatik damarların aşırı gelişmesi ile oluşan iyi huylu tümörlerdir. Deride genişlemiş lenf damarlarının neden olduğu, lenfatik sistemdeki akımın engellenmesinden dolayı içi-sıvı ile dolu sarı renkli bir şişlik oluşturur. Oldukça nadir görülürler(10 bin canlı doğumda 1). Nedeni bilinmemektedir. Erkek ve kadınlarda eşit sıklıkta görülür ve ailesel bir yatkınlık söz konusu değildir. Turner Sendromu gibi doğumsal anomalilerle birlikte görülebilirler. Bu tümörler her yerde görülebilmekle birlikte çoğunlukla baş-boyun bölgesinde görülürler. Büyük bir kısmı doğumda veya doğumdan sonraki iki yıl içinde ortaya çıkar. Erişkin döneme kadar büyük bir kısmı tedaviye gerek kalmadan geriler.
3 gruba ayrılır.
1. Lenfanjioma simpleks
2. Lenfanjioma kavernosus
3. Kistik higroma

Tedavide cerrahi ile lezyonun çıkartılması tercih edillir. Radyasyon, skleroze edici ajanlar ve steroid tedavisi ikna edici sonuç vermez.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA