SİYASET
Giriş Tarihi : 14-10-2016 08:26   Güncelleme : 14-10-2016 08:26

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Uluğ: "Türkiye'nin CHP İktidarına İhtiyacı Var"

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı İlhami Uluğ, Türkiye'nin Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Uluğ:

Uluğ, yaptığı açıklamada, örgütlerin elinden geleni yaptığını, diğer ilçe başkanlarının, il başkanının, eski vekiller ve partiye gönül vermiş insanların çalışmalara devam ettiğini ifade etti.

CHP'niin Adıyaman'da bir gücü olduğunu belirten Uluğ, "Cumhuriyet Halk Partisinin zaten Adıyaman'da kendi bir gücü var. Fakat bir genel rüzgarın da insanları değiştirmesi gerektiği inancındayım. Umarım bu 15 Temmuz'dan sonra gelişmelerde insanlar akıllarını başlarına alırlar. Evet Türkiye'de gerçekten Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarına ihtiyaç var. Biz kadrolarımızla, idarecilerimizle buna hazırız. Adıyaman'da da herkes kendine düşen görevi yapıyor, örgütsel anlamda hepimiz buna hazırız" dedi.

- 2001 KRİZİNİ ÇOK İYİ KULLANDILAR

14 yıldan beri siyasi iktidarın ülkeyi yönettiğini belirten Uluğ, şöyle devam etti:

"2001 krizinden sonra geldiler. 2002'den sonra sene 2016 14 yıl olmuş. O 2001 krizini çok iyi kullandılar. Ondan sonra sosyal yardımlar yapmaya başladılar. Bir taraftan çok büyük, özellikle yerel idarelerde, büyük şehirlerde istimlaklarla ilgili, ondan sonra arazilerin kamuya açılmasıyla ilgili, binaların yapılmasıyla ilgili, toplu konutların yapılmasıyla ilgili, çok büyük rantlar döndü. Şimdi burada bu sosyal yardımlar verilirken, toplumda şöyle bir düşünce oluştu; bu yardımları AK Parti veriyor. Hayır efendim bu yardımlar hepimizin vergisiyle ödeniyor. Tabiki olması gereken şey. Sosyal devlet, mağdur olan vatandaşına bakacak. Engellisine bakacak. Fakir, fukarasına bakacak, bunda hiçbir sıkıntı yok"

- AK PARTİ GİDERSE BU YARDIMLARIN KESİLECEĞİ YÖNÜNDE ALGI OPERASYONU YAPILDI

 Toplum nezdinde bu yardımların Ak Parti tarafından verildiğini aktaran Uluğ, "AK Parti giderse, bu yardımlar kesilecek diye algı operasyonu yapıldı. Bizim bunun için mutlak surette iktidara ihtiyacımız var. Türkiye'nin bir iktidar değişikliğine ihtiacı var. Bu yereli de etkiliyor" dedi.

- HDP RÜZGARI BİZE DE YANSIDI

CHP'nin Adıyaman'da milletvekili çıkaramamasını da değerlendiren Uluğ, şunları kaydetti:

" Özellikle 7 Haziran'da yerelde bir önseçim yaptık. Bir sıralama oluştu. Ülkedeki genel HDP rüzgarından dolayı bu bize de yansıdı. Biz milletvekili çıkaramadık. Birinci sırada Selçuk Tabak vardı. İkinci sırada Abdurrahman bey vardı. Fakat vekil çıkaramadık. Ondan sonra 1 Kasım seçimlerinde genel merkez yoklamasıyla adaylarımız tespit edildi. 1. sıraya Sıddık Şahin geldi. Fakat yine çıkaramadık. Bunu biz örgütler içerisinde, toplum içerisinde tartıştık, konuştuk. Neden bu duruma geldik ?"

- BİZ YÜZDE 26 OY İLE 4 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDIK

CHP'nin 4 milletvekili çıkardığı döneme değinen Uluğ, "Biz bir dönem 4 milletvekili almıştık. Biz 1991 seçimlerinde yüzde 50 oy alarak almık bu milletvekillerini. Bunu toplumun iyi bilmesi gerekiyor. Biz yüzde 26 oy ile bunu çıkardık. O dönemki seçim kanunundan kaynaklı, barajlardan kaynaklı. İşte Anavatan Partisi, Refah Partisi ve Doğruyol Partisi yüzde 25 barajına takıldı, otomatik olarak 4 milletvekilini o dönemde sosyal demokratçı halkçı parti aldı" ifadelerini kullandı.

- BİZİM ÖNCELİKLE YEREL İDARELERİ ALMAMIZ GEREKİYOR

Genel seçimlerde öncelikle yerel idareleri almaları gerektiğini vurgulayan Uluğ, şöyle devam etti:

"Yerel idareleri alıp başarılı olduğunuz zaman bu size genel iktidarı getiriyor. En azından iktidar ortaklığını getiriyor. Bakın 89 seçimlerinde biz birçok yerde Ankara, İstanbul, Adana, Kayseri'de biz o dönem belediye başkanlığını aldık. Birçok yerde. Ne oldu 91 seçiminde bize genel iktidar ortaklığını getirdi. Bizim genel seçimlere iyi şekilde hazırlanmamızın temel birinci derecede etkenlerden bir tanesi bizim yerel seçimlerde başarılı olmamızdır. Maalesef biz Adıyaman'da bir ilçe aldık. Tut'u aldık. Gölbaşı'ndan bir belde, Besni ilçesinden 3 belde bir tanesi geri sonradan ayrıldı. Adıyaman merkezden Yaylakonak'ı aldık. İl Genel Meclis üyeliğinde 2 tane çıkardık. Bir Gölbaşı'ndan bir de Adıyaman merkezden. Bunlar minimum düzeyde olan başarılar"

- DOĞU İLÇELERİNDE BAŞARISIZIZ

Doğu ilçelerinde başarız olduklarını anımsatan Uluğ, "Kahta'da, Sincik'te bakın Sincik ilçesinde 10 bin oy var. Sincik'ten 100 tane oy alabiliyoruz. Burada o bölgelere, tabi bu genel rüzgarla da ilgili, genel politika ile de ilgili şeyler. Bir rüzgar yakalayıp, iyi şekilde de orada örgütleyip, insanlara gidip kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bakın son dönemde Cumhuriyet Halk Partisi çok önemli muhalefet görevi yapıyor. Toplumu birleştirici, toplumu tekrardan Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet değerlerine yönelik, götürmek istiyor. Onun için mücadele ediyor. Bakın bugün laikliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğu ortaya çktı" diye konuştu.

 


Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2346
 • 2Trabzonspor2245
 • 3Galatasaray2345
 • 4Sivasspor2345
 • 5Alanyaspor2339
 • 6Fenerbahçe2338
 • 7Beşiktaş2337
 • 8Göztepe2234
 • 9Gaziantep FK2331
 • 10Gençlerbirliği2327
 • 11Antalyaspor2325
 • 12Yeni Malatyaspor2224
 • 13Denizlispor2324
 • 14Çaykur Rizespor2224
 • 15Konyaspor2321
 • 16MKE Ankaragücü2320
 • 17Kasımpaşa2319
 • 18Kayserispor2316
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA