SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-10-2016 08:45   Güncelleme : 14-10-2016 08:45

Dr. Kıskaç, Meme kanserinde erken teşhis önemlidir

Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Davut Kıskaç kanserin yayılmadan önce teşhis edilmesi durumunda yüzde 96’ya kadar varan oranlarda iyileşme imkânı olduğunu söyledi.

Dr. Kıskaç, Meme kanserinde erken teşhis önemlidir

30 yaş üstü kadınları ve 50 yaş üstü erkekleri ücretsiz kanser taraması için Aile Hekimliklerine ve Toplum Sağlığı Merkezine(TSM) davet etti. Gölbaşı TSM ve Aile Hekimlikleri tarafından faaliyet gösteren Aile Hekimlikleri, TSM ve KETEM’in çeşitli kanser türlerine karşı ücretsiz tarama hizmeti sunduğunu dile getiren Dr.Kıskaç, Aile Hekimliklerimizde ve KETEM’de, 30 yaş ile 65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri, 40 yaş ile 69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50 yaş ile 70 yaş arasındaki kadınlara ve erkeklere bağırsak kanseri taramalarına aralıksız devam edildiğini belirtti. Ayrıca Adıyaman'a KETEM’e, mamografi için Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğünün aracıyla belirli günlerde meme kanseri taraması için götürüldüğünü, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramalarının Aile Hekimliği Merkezlerinde yapıldığını belirtti. KETEM’deki tüm bu taramalar ücretsiz olarak ve vatandaşlarımız çok fazla bekletilmeden yapılmaktadır” dedi.

Meme kanserinde erken teşhisin önemine değinen Dr.Kıskaç "Meme kanserinin erken tespit edilmesi konusuna değinecek olursak, kanser taraması, kanser hastalığının tedavisinden çok daha kolay ve etkili bir yöntemdir. Erken evrelerde kanser vakalarını yakalamak için test ve muayeneleri yapılmaktadır. Kadınların birçoğunun kendi kendilerine yaptıkları muayenelerde, meme kanserini erken evrede yakalayabilmektedir. 20 yaş üzerindeki kadınlar, her ayın belirli döneminde kendi kendilerine meme muayenelerini yapabilirler. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup, olmadığı araştırılır. Eğer bir değişiklik tespit edilirse derhal hekime başvurulmalıdır. Meme muayenesi taraması için KETEM’e başvuran bayanlara klinik meme muayenesi yapılır, mamografi çektirilir. Gerekli olması durumunda meme USG çektirilir. Şüpheli bir kitle varlığında uzman hekimler eşliğinde biyopsi yapılarak tanı konulur. Sonuçlara göre kontrole davet edilir” diye konuştu. Dr.Kıskaç ''Bizlerde Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek için bu çalışmalarda görev almaktayız. Tüm Aile Hekimleri kanser taramaları konusunda titizlikle çalışmaktadır. Bu yaş aralığı giren kişilerin Aile Hekimliklerine başvurmalarını rica ediyoruz. Amacımız Gölbaşı olarak kanserde farkındalığı oluşturmaktır. Bu çalışmalarla bu yaş aralığındaki tüm kişilerin taranmasının yapılması sağlamaktır, tarama yapmayan kalmasın. ''dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA