EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-11-2016 14:24   Güncelleme : 23-11-2016 14:24

Gölbaşı Türk Egitim Sen'den 24 Kasım Kutlaması

Gölbaşı Türk Eğitim Sen Başkanı Mahmut YETİŞGEN, 24 Kasım dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Gölbaşı Türk Egitim Sen'den 24 Kasım Kutlaması

Yetişgen, açıklamasında şunları söyledi:

 

"Kıymetli meslektaşlarımın öğretmenler gününü gönülden tebrik ediyorum, emekli olan öğretmenlerime sağlıklı huzurlu uzun ömür, ebediyete intikal etmiş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Yeni öğretim yılı maalesef eğitim camiasının ve eğitimcilerin büyük temel sorunlarıyla birlikte başlamıştır. Bu yeni dönemin eğitimcilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim kurumlarımızın temel sorunlarının ele alınacağı bir dönem olmasını diliyorum.Zor günlerden geçiyoruz. 15 Temmuz gecesi alçakça bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kaldık. Hamdolsun planlayanların planı suya düştü. Bütün milletimizin sağlam duruşu tüm partilerimizin tepki koyması ve TSK içindeki vatansever askerlerimizin kararlı, cesur duruşuyla hain plan bozuldu. Her musibetten bir ders çıkarmak gerek. Bu hain girişim defedildi. Darbecilerin zihniyeti bellidir.Demokrasi ve insan hakları ile ilgiler yoktur ama meşru hükümetlerin demokrasinin hala var olduğunugöstermek adına da o darbecilerden farklı bir yaklaşımla meseleleri ele alma mecburiyetleri vardır.

“Türkiye’nin normalleşmesi gerek” dedik. İçinde bulunduğumuz bütün problemlerin normalleşmesiyle çözülebileceğini belirttik. İnşa Allah bir an önce normalleşiriz. Bu sürecin fırsata çevrilmesine, istismar edilmesine fırsat vermemek lazım. Bu dönemde yaşananları istismar ederek, kullanma arzusu içinde olmamak lazım.

Bu darbe girişimini destekleyen yanında olan kim olursa olsun elbette gerekli cezayı almalıdır. Bunun bedeli ödenmelidir. Yıllardır bunlarla koyun koyuna, göz göze diz dize oturanların, iltifat yağdıranların Türkiye ve millet sevdalıları aleyhinde bir tek söz söyleme hakları asla olamaz. Ancak ilk günden beri altını çiziyoruz, hukuk ve adalet. Suçlu ve suçsuzu tespit etmenin yolunu hukuk ve adaletle hükmederek bulabiliriz. Aksi tekdirde bu karmaşanın içinden çıkılamaz. İnsanlarımıza evrensel hukukun temel ilkeleri ile davranılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bunu söylemeye devam edeceğiz. Anlamak istemeyenler çıkabilir, olsun biz yönlenmeyeceğiz, yönlendireceğiz. Hukuk, insan , adalet ayaklar altına alınırken ben sendikayım deyip buna ses çıkaramayan ne kadar yapı var ise onlar sözde sendikadır. Kamuda açığa alınmaların takipçisiyiz. Elimizden gelen gayreti

göstereceğiz. Yapılan yanlışları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Bu zaman alıcı bir süreçtir ama bu süreci de el birliği ile geçireceğiz. Umarım kamuda açılan bu yara derinleşmeden çözülür. Biz Fetöcülere sahip çıkmıyoruz, sadece masum hiçbir günahı olmayanlara sahip çıkıyoruz. Bizim bu söylemlerimiz aklı başında, art niyetli olmayan hiçbir kimse tarafından bu terör örgütünü desteklemek olarak algılanamaz. Kimse pisliğini vatan sevdalısı Türkiye Kamu-Sen’e bulaştırmaya kalkmasın. Ağzımızdan çıkan her söz bizim namus sözümüzdür, sendikacılık yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz.

Öğretmenlerin özlük ve ekonomik hakları hiç bir ideolojik çıkar hesaplanmadan derhal düzeltilmelidir. Her öğretmenler gününde en az bir maaş ikramiye verilmelidir. Öğretmenin maaşı, en az maaş olmaktan çıkarılmalıdır. Öğretmenlere öğrenim gören çocuğu için eğitim yardımı, kira yardımı gibi katkılar sağlanması için gerekli düzenlemeler hemen yapılmalıdır. Emekli öğretmenlerimizin maaşları acilen düzeltilmeli ve seyyanen zamlardan emekli öğretmenler de yararlandırılmalıdır. Öğretmenlerin eş özrü tayini sorunu giderilmeli, acilen ücretli çalıştırılan öğretmen sayısınca atama yapılarak ücretli öğretmen uygulaması son bulmalıdır. Öğretmenlerin ek ödemeleri derhal arttırılmalı, ek ders ücretleri makul bir seviyeye getirilmelidir. Öğretmenlere asıl işinin dışında kırtasiyecilik yaptırılıp asıl işi aksattırılmamalıdır. Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin de her türlü özlük ve ekonomik hakları yasayla güvence altına alınmalıdır.

Bir konfederasyon toplu sözleşme imzaladı, “Tarihi başarı” dedi. Aradan aylar geçmiş 4-C’ye kadro yok, üniversite mezunu işçilerin memur yapılması konusunda hiç çalışılmamış, KİT’lerde ücret grupları hala ele alınmamış. Bu konuda toplu sözleşmede 1 Ocak 2016 tarihinde bu sorun çözülecek diye hüküm var ama hala ortada bir şey yok. Bunları yine biz dile getiriyoruz. Onlardan çıt çıkmıyor.

Toplu sözleşme hükümlerinin uygulanması için dava açtık. Bunun altına imza atanlar, siz neredesiniz?Üyeniz atılıyor sesiniz çıkmıyor, altına imza koyduğunuz metinler uygulanmıyor, sesiniz çıkmıyor ama ortada sendikacıyım diye geziyorsunuz. Bundan sonra gezebilir misiniz orası tartışılır. Biz göğsümüzü gere gere her memurun yanına gider, memurlara mücadelemizi anlatırız. O gün bugündür. Bunların ne menem bir sendikacı olduğunu herkese anlatmanın tam zamanıdır. Birilerinin gerçek yüzünü kamu çalışanlarına göstermenin tam zamanıdır.

Atanan tüm sözleşmeli öğretmenlere hayırlı olsun ancak biliyorum ki, farklı uygulamalar onları asla mutlu etmeyecek. Biz bu filmi daha önce seyretmiştik ama senaryo çok daha berbat, insana çok daha uzak. Aynı öğretmenler odasında adeta iki sınıf oluşturuldu. Biz Türk Eğitim-Sen olarak yine bize yakışanı yapacak ve bu sözleşmeli öğretmenlik garabetinin ortadan kalkması için her şeyi yapacağız. Bir sonraki öğretmenler gününde öğretmenlerin mutlu ve huzurlu olması için, bu temel sorunlarınınçözümlenmesini, bu sorunların çözümü için de öğretmenlerin tamamının ortak tepki

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA