SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-12-2016 11:01   Güncelleme : 12-12-2016 11:01

Gölbaşı İlçe Devlet Hastanesi’ne Yeni Endoskopi Cihazı

Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Gölbaşı ilçe Hastanesi’ne HD kalitede görüntüleme yapan yeni endoskopi cihazı alındı.

Gölbaşı İlçe Devlet Hastanesi’ne Yeni Endoskopi Cihazı

 75 yataklı Gölbaşı Devlet Hastanesi, son teknoloji cihazlar alarak ekipmanları’nı güçlendiriyor. HD kalitede yeni endoskopi cihazı hizmete girdi.  
       Alınan cihazlar ve hastanedeki hizmetler ile ilgili bir açıklama yapan Başhekim Dr Selim Kuşağlı, ’’Halkımıza imkânlarımız ölçüsünde her zaman en iyi hizmeti vermek istiyoruz. Buna yönelik günümüz teknolojilerine uygun, modern tıbbi cihazları hastanemize kazandırmak için gayret ediyoruz. Hastanemize yeni cihazlar kazandırmaya devam edeceğiz. Yeni endoskopi cihazı, en ince ayrıntıya kadar görüntü verebiliyor. Uzman doktorlarımız tarafından muayene edildikten sonra uygun görülen hastalar endoskopi ünitesinde aldıkları randevu ile hizmet alabilecek. Yemek borusu, mide ve ince bağırsağın bir bölümünün incelenmesi, mideye beslenme tüpü yerleştirilmesi bu cihazla yapılmaktadır. Hastaya bu muayene, ağızdan küçük çaplı ucunda parlak ışığı olan, uzun ve bükülebilir bir tüpün yutturulması ile gerçekleştirilir. Tüpten aşağıya doğru bakarak herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılır. Gerekli durumlarda laboratuar analizleri için küçük doku örnekleri alınır. Bizler hastalarımızın sağlık sorunlarının, ilçe dışına gitmek zorunda kalmadan ikamet ettikleri yerde giderilebilmesi için çalışıyoruz. Bu sebeple öncelikle hekim kadrosunun arttırılması yönünde çalışmalarımız hızlandırdık. Aynı zamanda da ekipman yönünden de hastanemizi güçlendirmeye çalışıyoruz"dedi.

Ayrıca Başhekim Kuşağlı, yeni hizmetler sayesinde sevklerde azalma yaşandığını kaydetti.

Gölbaşı Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr Cihangir Ulubey ise yaptığı açıklamada, "Bazı organların ve vücut boşluklarının, ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen özel aletlerle bakılarak incelenmesine ve gerekirse tedavi edilmesine olarak sağlayan işleme endoskopi denir. Eğer yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı incelenecekse bu işleme; “özofago-gastro-duodenoskopi”, kalın bağırsak incelenecekse “kolonoskopi” denir. Ancak endoskopi deyince genel olarak mide incelemesi akla gelmektedir. Endoskopi yutma güçlüğü, ağrılı yutma, yutarken takılma hissi, ilaç tedavisi ile geçmeyen mide ekşimesi, yanma ve şişkinlik, dirençli kansızlık, kilo kaybı, ağza acı su gelesi gibi durumlarda yapılmaktadır. Kolonoskopi ise makattan kanaması olan veya dışkısında gizli kan saptananlarda, uzun süreli ishali olanlarda, demir eksikliğine bağlı kansızlığın nedenlerinin araştırılmasında, hiçbir şikâyeti olmasa dahi 50 yaş ve üzerindeki herkese barsak kanserinin erken tanısı için tarama amaçlı yapılabilmektedir" ifadelini kullandı.


KHaber-Foto: Ali Cemal Arslan

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA