GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 28-02-2017 15:53   Güncelleme : 28-02-2017 15:53

Av Yasağı Başladı

Gölbaşı Avcılık, Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulubü Başkanı Yusuf Keklikçi, Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de av yasaklarının başladığını veuymayanlara yüklü miktarda cezalar kesileceğini söyledi.

Av Yasağı Başladı

Vatandaşlara seslenen Keklikçi, uyarıları dikkate almaları gerektiğinin altını çizerek, “Bu tarihten sonra av ve yaban hayvanlarının üreme, eş tutma, yuvalama gibi faaliyetleri başlamış durumda. Bu noktada ilçemizde avcılık yapan arkadaşlarımıza buradan seslenmek istiyorum; bu mevsimde kesinlikle av yapmamalarını ve doğa şartları artık yavaş yavaş açılmaya başladı. Burada yaban hayvanlarının yumurtaları, doğal yaşam alanlarının rahatsız edilmemesi konusunda avcılarımızın daha dikkatli olmasını rica ediyorum. Ayrıca vatandaşlarımızın herhangi bir yasal işlem ile karşılaşmaması için yapılan uyarıları dikkate almaları gerekmektedir.” dedi.

 

İdari para cezasının 363 TL olduğunu ve 2016-2017 yılında 47 avcıya yasal işlem yapıldığını dile getiren Keklikçi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kara Avcılığı Kanunu gereği avlanma zamanı dışında avlanmanın cezası ise idari para cezası 363 TL’dir. 2016-2017 av sezonunda il şube müdürlüğümüzce yasa dışı avcılık yaptıkları gerekçesiyle 47 avcıya yasal işlem yapıldı. Bunlara 33 bin TL civarında idari para cezası uygulandı ve 34 bin TL civarında ise vurdukları yaban hayvanlarının tazminat bedeli olarak ilgililerden tahsis edildi.”

 

 

Su ürünleri avcılığı ile ilgili de vatandaşlara hatırlatma yapan Keklikçi, “Su ürünleri ile ilgili mevzuat Tarım Bakanlığının uhdesindedir. Tarım Müdürlüğümüz bu konuda yayınladığı sirküler ile bunları denetim altına almaktadır. Fakat bizim kendi mevzuatımız içinde sadece orman için sulardaki balık avı denetimi bizim uhdemizde olmaktadır. Burada da tabi alabalığın yaşadığı orman içi iç sularda avcılık büyük oranda yasak. Bu konuda da vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Çok erken yaşlarda alabalık avlanıp üremesine, büyümesine engel olmaktalar. Bu konuda da vatandaşlarımızın hassasiyet göstermelerini istiyorum. Bu avlanmanın da tabi idari para cezası uygulamaları devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA