SİYASET
Giriş Tarihi : 12-03-2017 13:00   Güncelleme : 12-03-2017 13:00

CHP Gölbaşı'nda 'Hayır' Çalışmasını Anlattı

Gölbaşı İlçesi’nde,CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel yapılan toplantıda vatandaşlara referandumda neden “Hayır” dediklerini anlattı.

CHP Gölbaşı'nda 'Hayır' Çalışmasını Anlattı

Atatürk Bulvarı üzerinde CHP Gölbaşı İlçe  binası önünde  yaptığı konuşmasında Ağbaba şunları söyledi:

 

“Biz dünyada örneği olmayan bir Kurtuluş Savaşını veren bu meclisin kapatılmasını istemiyoruz. 1980 Anayasasının ve 15 Temmuzda darbeciler tarafından bombalanan meclisin kapatılmasını istemiyoruz. Bu referandumda evet çıkarsa meclisin içi boşaltılıyor. Bütçe yapma hakkı devrediliyor. Bütçe yapma hakkı  ne demek? Sizin seçtiğiniz vekillerin ,sizin verdiğiniz vergileri harcaması demek. Yani Adıyaman’a yol mu yapılacak? Sağlık Bakanlığına para mı verilecek, Adalet Bakanlığına para mı verilecek ? Eskiden bunu mecliste sizin seçtiğiniz vekiller belirliyordu. Şimdi bu artık başkanlığa devrediliyor. Meclisin kanun yapma yetkisi Cumhurbaşkanlığına devrediliyor. Artık meclisten bakanlar çıkamayacak. Milletvekilleri artık bakanlara sözlü soru soramayacak, bakanları denetleyemeyecek. Meclisin bütün yetkileri alınmasına rağmen bir de meclisin milletvekili sayısı 550’den 600’e yükseltiliyor. Biz bunun için “hayır” diyoruz. Şimdi bizi dinleyen  kardeşlerimize soruyoruz. Elinizi vicdanınıza koyun sorun, Türkiye’de herhangi bir ilde milletvekilimiz eksik diyen bir vatandaşımız var mı? Bu artırılan 50 milletvekilinin Türkiye’ye maliyeti 188 trilyon lira, yazık değil mi? O 188 milyon lirayı Gölbaşı’na harcasanız, Gölbaşı ayağa kalkar. Gölbaşı’nda fakir bir tek insan kalmaz. Onun için hayır diyoruz. Başkan yardımcılarını ,bakanları başkan seçecek.18 yaşını doldurmuş insanları başkan yardımcısı ,bakan yapabilir diyor. Şimdi sadece bunlar seçilse iyi. Yüksek yargıyı o seçiyor, valiyi, kaymakamı ,bürokrasiyi  o seçiyor. Bir de partili Cumhurbaşkanlığı var onunla beraber il başkanını da seçiyor. Biz diyoruz ki bu kadar yetki bir adama verilmez. Bu kadar yetkiyi verdiğin bir adam bir hata yaparsa şahsi hata olmaz ,o kadar yetkiyle Türkiye’yi ateşe atarsınız diyoruz. Bir bakanın yargılanabilmesi için 301 tane imza lazım, yetiyor mu ,bunlar yetmiyor ,soruşturma komisyonunda kabul edilebilmesi için 360 tane imza lazım o da yetmiyor. Yüce Divana gitmesi için 400 tane imza lazım. Buda yetiyor mu ? Vallahi yetmiyor .Anayasa Mahkemesi yani o Yüce Divanı oluşturan 15 üyenin on ikisini başkan seçiyor. Hiç atanan ,atayanı yargılar mı? Bu nedenle “Hayır” diyoruz.”

 

Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise konuşmasında şunları kaydetti:

“Bu gün siyaset yok. Çünkü Evet-Hayır meselesi parti meselesi değildir. Bu bir memleket meselesidir. Memleketin yarınlarının nasıl olacağına karar verme meselesidir. Bu topraklar Yunan işgaline, İngiliz esaretine ,Fransız işgaline ,İtalyan askerine de “Hayır” dedi. O zaman devletin başında olanlar Amerika mandasına evet derken Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları Anadolu ile birlikte onlara hayır dedi.

Gölbaşı’nda yapılan toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Manisa Millet vekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Adıyaman İl Başkanı  Mehmet Yıldırım, Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, CHP Gölbaşı İlçe Başkanı İlhami Ulug,19. Dönem Adıyaman Milletvekili Abuzer Tanrıverdi, CHP Adıyaman İl Yönetimi, Harmanlı Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci,Gazeteci-Yazar  Fatma Ulubey, partililer ve vatandaşlar katıldı.

 

Toplantı sonunda CHP heyeti ,Tut  CHP Eski Belediye Başkanı Mahmut Karakuş’un cenaze törenine katılmak için Tut ilçesine gitti.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA