"Yastık Altındaki Antibiyotikler Gün Yüzüne" Projesi Başladı

Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine Bağlı Gölbaşı Devlet Hastanesi “Yastık Altındaki Antibiyotikler Gün Yüzüne” Projesi başlattı.
Bu haber 2017-03-20 20:19:05 eklenmiş ve 2178 kez görüntülenmiştir.

Gölbaşı Devlet Hastanesi yönetiminin ve personelinin başlatmış olduğu Yastık Altındaki Antibiyotikler Gün Yüzüne projesi kapsamında açıklamalar da bulunan Başhekim Dr Selim Kuşağlı, şunları kaydetti:

"Evimizde kullanmadığımız ilaçlarımızı savaşın kanayan yarası Cerablus’ta ki kardeşlerimize ulaştırmak için böyle bir proje başlatmış bulunuyoruz. Yastık Altındaki Antibiyotikler Gün Yüzüne Projesi ile antibiyotik kullanımı konusunda halkı bilinçlendirmek ve gereksiz antibiyotik kullanımını minimum düzeye indirmek hedeflendirmektedir. Proje kapsamında; Gölbaşı Devlet Hastanemiz ve Aile Sağlığı Merkezleri bünyesindeki ilaç toplama sandıkları konulmuş bulunmaktadır. Halkımız evde kullanmadıkları ilaçlarını bu sandıklara getirmeleri konusunda bilgilendirilecektir. Toplanan ilaçlar savaşın kanayan yarası Cerablusta ki kardeşlerimize ulaştırılacaktır. Ayrıca Başhekim Dr Selim KUŞAĞLI açıklamalarında şu bilgileri ekledi; Unutmayalım ki antibiyotikler ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmez. Antibiyotiklerin yaygın ve yanlış kullanılması durumunda hızlı direnç gelişmekte ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkisiz kalmaktadır. Hekim reçete etmedikçe kullanılmamalıdır. Hastaların daha önce kullandıkları antibiyotiği hekime danışmadan tekrar benzer hastalığa yakalansalar bile kullanmamaları gerekmektedir"

Kuşağlı, "Hekim reçetesi ile alınan antibiyotikleri;  doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarında almak, enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmekte ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır. Antibiyotikler; hasta kendini iyi hissetse bile hekimin belirttiği süreden önce sonlandırılmamalıdır. Aksi takdirde faydadan çok zarar getirecektir"dedi.
 

 


Kaynak : PHA

ETİKETLER : antibiyotik
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri