Helete'de Su Protestosu

Kahramanmaraş'ın Çağlancerit ilçesine bağlı Helete Mahallesinde vatandaşlar, sularının Gaziantep'e taşınmasını protesto ettiler.
Bu haber 2017-08-14 13:51:30 eklenmiş ve 1122 kez görüntülenmiştir.

Göksu çayının Gaziantep'e içme suyu olarak taşınması karşılığında Helete'nin ilçe yapılma sözünün yerine getirilmemesini vatandaşlar protesto etti.

İddiaya göre, geçtiğimiz günlerde AK Parti Kahramanmaraş milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Heleti Mahallesine gelerek, vatandaşlara, Göksu Çayı'nın Gaziantep'e içme suyu olarak götürüleceğini, bunun karşılığında ise yaklaşık 4 bin 500 nüfuslu Helete'nin tekrardan ilçe olacağını söylediler.

Geçen süre zarfında herhangi bir gelişmenin olmamasına rağmen, Göksu Çayı'nın taşınması için iş makinelerinin gelmesi tepkilere neden oldu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren dağlık alana giden yaklaşık bin 500 kişi, Helete'nin ilçe olmadan suyunun verilmeyeceğini belirttiler.

Heleteliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Şahin Yumşak, yaptığı açıklamada, yaptıkları eylemi verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı olduğunu söyledi.

Bundan sonra halkın ne yapacağını kimsenin bilimeyeceğini belirten Yumşak, "Verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Askeriye ile halkı biraraya getiriyorlar. Askerle bizi sindirmeye çalışmaları halkın zoruna gitmiştir. Siyasiler verdikleri sözü yerine getirsinler. Bizim evlatlarımız olan askerlerle bizi yan yana getirmesinler. Helete halkı yıllarca devletine,milletine bağlı olarak yaşamıştır. Bundan sonra da varolmak için Göksu için mücadelemiz devam edecektir. Göksu gittiğinde Helete'nin yok olacağını biliyoruz." dedi.

Yumşak, sözleşmelerin feshedildiğini, kendilerinin bundan sonra hukuki süreci başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Vatandaşlardan Binnaz Barak ise yerel yönetimlerinin güçlendirilmesi gerektiğini, sularını canları pahasına vermeyeceklerini savundu.

Vatandaşlardan İbrahim Uyan da amaçlarının vereceklerinin karşılığını istediklerini dile getirdi.

Helete'nin ilçe olmadan sularını vermeyeceklerini aktaran Uyan, halkın bu konuda kararlı olduğunu kaydetti.


Kaynak : PHA

ETİKETLER : helete
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri