SİYASET
Giriş Tarihi : 16-10-2017 12:17   Güncelleme : 16-10-2017 12:17

Ulubey: "Tütünle Irgat Kenti Olmaktan Kurtuluyoruz" - Videolu Haber

Siyasetçi-Yazar Fatma Ulubey, Adıyaman'ın tütünle ırgat kenti olmaktan kurtulduğunu söyledi.

Ulubey:

Ulubey, yaptığı açıklamada, tütünün Adıyaman'ın alın teri olduğunu, emek olduğunu, ailelerin çocuğunun okul masrafı olduğunu, genç kızların çeyiz masrafını karşılamak olduğunu ifade etti.

Günler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir adalet yürüyüşü başlattığını anımsatan Ulubey, "İşte fındık üreticilerine destek çıkmak için, Ege'de üzüm üreticilerine destek çıkmak için, tarıma destek çıkmak için, bir adalet yürüyüşü başlamıştı. Bu konuda bende örgütlerimizle istişare ederek, tütün içinde bir adalet istiyoruz adlı adalet yürüyüşü yapabiliriz diye bir söylemim oldu, çalışmam oldu. Aylardır tütün üreticilerimizle tarlalarda onların emeği görülsün diye bir mücadele başlattık. Tütün çok önemli bir gelir kaynağıdır. Son zamanlarda biz tütünün yasal statüye kavuşturulması konusunda bir mücadele verirken, kendimizi tamamen bir torba yasayla tütünün tamamen yasaklanması konusunda düzenlenmelerin getirildiğine şahit olduk ve tütün üreticilerimizle birlikte tepki gösterdik"dedi.

- ANAYASADAN ÇEKİN

Milletvekillerine seslenen Ulubey, şunları kaydetti:

"Biz buradan Adıyaman'ın milletvekillerine sesleniyoruz, diyoruz ki; kesinlikle anayasadan tamamen çekin, üreticilerimize yazık, etmeyin, bakın Adıyaman ilimiz ırgat bir ildir. Irgatlığa mahkum edilmiştir. Eğer ellerinden tütün de alınırsa ben Adıyamanımızın sonunu düşünemiyorum. İnsanlar çok üzgün, üreticilerimiz çok çok üzgün, bu işin ticaretini, simsarlığını yapanlarda devlet kendisi kontrol altına almalı, denetlenmeli. Milli ve yerlilikten bahsediyorlar, her siyasetçi özellikle ülke yönetenlere ben seslenmek istiyorum; işte size yerli ve milli tütün, biz neden Amerika'nın şirketlerinden alalım bunu, neden alalım, hadi buyurun vize yasağı getirdi Amerika, hadi sizde tepkinizi koyun bakalım Amerika'ya. Tepkinizi koyun, bizim tütün üreticimiz tütününü rahat eksin, hadi buna nispet yapın, görelim, bekliyorum ben."

- TÜTÜN HERKESİ ETKİLİYOR

Tütünün getirisinin herkesi etkilediğinin altını çizen Ulubey, "Yani gördüğünüz gibi tütün dolaylı veya dolaysız esnafımızı da etkiliyor, bakın üretici üretemezse, satamazsa, burada esnafta mağdur olacak, aslında 7'den 70'e Adıyaman'da tütün herkesi ilgilendiriyor. Bu anlamda ben sivil toplum örgütlerimize, baro başkanlarımıza, ben herkesi bu konuda tütün platformları büyük emek sarf ettiler, onları kutluyorum. Burada emeği geçen herkesi kutluyorum, tütün için emek harcayan herkesi kutluyorum, emeğine, yüreğine sağlık diyorum. Ama bugün daha örgütlü bir şekilde bizim sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bu torbanın tamamen çekilmesi, hiçbir şekilde gündeme gelmemesi, yasakların kalkmasını istiyorum. Bugün tarım politikasının yeniden gözden geçirilmesini düşünüyorum, öyle bir hale geldik ki; bakın bugün samanı ithal eden bir ülkeyiz, bizim tarım politikamız iflas etmiş, tarım politikasının tekrar gündeme gelmesi, tekrar iyileştirilmesi gerekiyor. Bugün ne demek samanı ithal etmek, Türkiye 126 ürünü dışarıdan ithal ediyor. Oysa bizim suyumuz, havamız, toprağımız, çok çok elverişli, biz neden kendimiz üretmeyelim, dikmeyelim? İhraç etmeyelim"dedi.

- IRGATLIKTAN KURTULUYORUZ

Tütünün işsizliğe çözüm olduğuna dikkat çeken Ulubey, "Biz ırgat iliydik. Adıyaman denilince bizim simge halimiz binlerce işsizin bulunduğu il, bakın işte Niğde'ye gider, bizim emekçilerimiz. Karadeniz'e gider, Malatya'ya gider ve her yıl onlarca insanımız yollarda trafik kazası geçirerek trafiğe kurban veririz. Böyle bir ortamda, böyle bir durumda, sadece 2 yıldır tütün üreticisi birazcık belini doğrultmaya çalıştı.  Birazcık emeğinin karşılığını görmeye çalıştı ve kısmen de olsa biraz daha dışarıya gitme sayımız azaldı. Bu çok önemli, yani bunun için Adıyaman üreticilerinin Adıyaman halkımızı ırgatçılığa mecbur etmemek için tütüne sahip çıkmamız gerekiyor. Ben bu anlamda sivil toplum örgütlerimize, esnaflarımıza, başkanlarımıza, oda başkanlarımıza, siyasi parti temsilcilerimize seslenmek istiyorum; bakın tütün siyaset üstüdür" şeklinde konuştu.

 


Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA