EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-11-2017 05:17   Güncelleme : 10-11-2017 05:17

Gölbaşı’nda Hurma Hasadı Başladı

Gölbaşı İlçesi’nde Cennet Elması olarak adlandırılan “Hurma”nın hasadı yapılıyor.

Gölbaşı’nda Hurma Hasadı Başladı

Gölbaşı İlçesi’ne bağlı Karaburun, Azaplı, Kekikli ve İnekli Köylerinde bin dönümlük arazi üzerinde 20 yıl önce çalışmalarına başlanılan Hurma ağaçlarının hasadı başladı.

20 yıl önce 10 dönümlük arazi üzerine fidesi dikilen ve Gölbaşı Tabiat parkı sahil kenarında bulunan hurmaların hasadı Karaburun Köyü’nde başladı.

Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, Karaburun, Azaplı, Kekikli ve İnekli Köylerinde hurma yetiştiriciliği yapıldığını belirterek, Güneydoğu olarak hurma burada yetiştiriliyor mu diyenler burada yetiştirilmiyor iması yaratmaya çalışıyordu ancak şu anda 4 bin 500 ton civarında hurma hasadımız oluyor.”dedi.

Adıyaman gölbaşı olarak çok büyük rezerve yakaladıklarını belirten Güven, Yıllık hasadın 4 bin 500 ton civarında olduğunu ve çiftçilerin kooperatifleşemediği için ürünün çok ucuza alıcı bulduğunu belirten Güven, “Rekolte oranımız yıllık 4 bin500 ton civarında. Ağaçlarımız da 100 ile 140 kg arasında hurma veriyor. Burada 50 aile hurmadan geçimini sağlamakta.  Çiftçilerimiz kendi imkanları ile kendi ürettiklerini Mersin bölgesine satıyor. Mersin bölgesi ağırlıklı olarak birçok ile sattıklarını söylüyor. Trabzon, Denizli, Ankara, Antalya ve Hatay’da ılıman iklime sahip illerde hurma yetiştiğini anlatan  Güven, hurmanın soğuk havalarda yetişmeyen bir meyve olduğunu ve 20 yıl önce fidelerinin dikiminin yapıldığını dile getirdi.

 

Gölbaşı’nda bulunan çiftçileri hurma ile tanıştıran Muhterem Taymur ise  “Hurma yetiştiriciliği Maraş’ta bir arkadaşım vardı oraya bir gün onu ziyarete gitmiştim onun bahçesinde tanımadığım bir ağaç ile karşılaştım ona sordum bu bizim memlekette olur mu? Oda bana olur dedi. Geldim babama söyledim kardeşlerime söyledim karar verdik, dikmeye gittim. Hatay’dan 1991’de fidesini aldım, o sene kar çok yağdı. Nisan ayında diktik, 1200 kök aldık, o zaman Güneydoğunun en büyük hurma üreticisi ben oldum. Buraya diktik, şuanda aroması da çok güzel, bizim toprağımız elverişli olduğundan buralarda yetişti.” şeklinde konuştu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA