BÜLTENLER
Giriş Tarihi : 17-03-2015 14:22   Güncelleme : 17-03-2015 14:22

Türk Eğitim Sen Gölbaşı 18 Mart Açıklaması

Türk Eğitim-Sen Gölbaşı İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut YETİŞGEN’in Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Türk Eğitim Sen Gölbaşı 18 Mart Açıklaması

Yetişgen, açıklamasında şunları kaydetti:

“Aziz milletimiz, tarihin hiçbir döneminde bağımsızlık ve hürriyetinden taviz vermemiştir.18 Mart1915’te tek vücut halin gelmiş bir milletin bağımsızlığını, onurunu, vatanını ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün dünyaya göstermiş ve tarihe unutulmayacak bir destan yazmıştır. Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri de Çanakkale savaşı’dır. Çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan, insan selini andıran ordular, milletimizin üstüne yürümüş, Mehmetçiğin göğsüne bomba ve mermi yağdırmıştır. Gökler ölüm indirmiş, yerler ölü püskürtmüştür. Kahraman ecdadımız, bu öldürücü silahların tehdidine karşı iman dolu göğsünü siper etmiş, bir gül bahçesine girercesine vatan uğruna şehit olmayı şeref bilmiştir. düşmanın gülleleri, mermileri, arslan neferlerimizin göğsünde sönmüş, Çanakkale Boğazı düşmanlarımıza mezar olmuştur.

Çanakkale’de kazanılan zafer, savaşın ve tarihin akışını değiştirmiştir. Çanakkale’de donanım ve maddi imkan bakımından kendisinden güçlü ordulara karşı, inanılmaz bir direniş gösterilmiş, üstün cesaret ve özveriyle ‘‘Çanakkale geçilmez’’dedirten, eşine az rastlanır, anlamlı bir kahramanlık destanı yazımıştır. İman, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymada en önemli faktör olmuştur.

Çanakkale sadece düşmanlarımıza karşı verdiğimiz destansı mücadele değil aynı zamanda Çanakkale ümidini yitirmiş hasta adamın yeniden dirilişidir, zalime alp mazluma eren olmadır. Nizam ı Âlem için yardan anadan serden geçmedir. Çanakkale İla’yı Kelimetullah için yere damlayan kırmızı gül dür.

Bunu bize en güzel anlatan iki hatıradan bahsedeyim ilki Çanakkale’de 5.ordu komutanı olan Liman Von Sanders, bir teftiş sırasında

Mehmetçiğe sorar:

-İyi savaşıyor musunuz?

-Evet kumandanım.

 -Niçin savaşıyorsunuz?

-Allah rızası için!

Bütün Mehmetçiklerden bu cevabı alan Alman General şu yorumu yapar: Evlatları Allah rızası için çarpışan bir millet ebediyen var olur… savaşta silahlar önemlidir, komutanlar önemlidir; ama daha önemli olan maneviyattır, ruhtur. Diğeri ise İngiliz General Mac Arthur ait Avam kamarasında kendini savunurken-Anlamıyor musunuz? Biz Çanakkale’de Türklerle değil,Allah ile savaştık..Tabii ki yenildik.

 Çanakkale’yi birde Büyük Kumandan M.Kemal ATATÜRK’ten den dinleyelim;‘‘Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’anı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenlerse Kelime-i Şehâdet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak, cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer (takdire şayan) bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Çanakkalede şahlanan bu ruh milletimizin mayasını oluşturan ruhtur. Bu ruh, dinin, vatanın, namusun, bayrağın, kısaca bizi biz yapan değerlerin en zor şartlarda bile feda edilmeyeceğini açık şekilde ortaya koymuştur. Bu ruhu yaşattığımız müddetçe ulaşamayacağımız hiçbir hedef, başaramayacağımız hiçbir iş, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun, çözemeyeceğimiz hiçbir mesele kalmayacaktır.

Kanının rengini bayrağımıza vermiş, aziz canını vatanımız uğruna feda etmiş olan şehitlerimiz; bu yüce değerlerimizin korunmasını, savunulmasını ve ilelebet yaşatılmasını bizlere emanet etmişlerdir. Milletimizin bitmez tükenmez gücüne, en güzel örnek olarak tarihimizde parlayan Çanakkale Zaferi’nin özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza borcumuz olduğu gibi, geleceğimiz açısından da son derce önemlidir.

Düşmanlarımız; Türk Milletinin gerektiğinde vatanı uğrunda severek ölüme koşacağını, kendisinden kat kat üstün kuvvetler karşısında göğsünü çekinmeden siper edeceğini ve gülerek ölüme gideceğini bilmelidirler.

Bu kutlu zaferin yıl dönümünde ‘’Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz” ayetiyle Yüce Allah’ın iltifatına mazhar olan aziz şehitlerimize Fatihalar gönderelim.”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA