Ceylan Misali bakıyoruz...


Bu makale 2016-05-17 06:06:30 eklenmiş ve 735 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Günlerden bir gün bir Ceylan; Sırtlanların ortasında bulur kendisini.Etrafı sarılmış, kurtuluş  şansı yok gibidir. Ama o, kendine güvenir ve kuşatmayı yarmak için hamleler yapar. Sırtlanların üzerinden atlayıp yamaçtaki kayalara bir ulaşabilirse kurtulacağını içgüdüsel olarak umut etmektedir. Önü açık olduğu müddetçe , onun hızına yetişme şansları yoktur Sırtlanların. Toparlanır ve ok gibi fırlar olduğu yerden. İki sırtlanın üzerlerinden kaymak üzereyken , sırtlanın biri arka bacağından ısırır. Yere yuvarlanan ceylan, kendini anında toparlayıp bacağından kopan parçayı sırtlanın ağzında bırakarak ikinci, üçüncü hamlelerini yapar. Her seferinde onların sivri dişleri vücudundan bir parça kopartırlar.

Ceylan yaralı ve yorgun, kurtuluş umudu bitmek üzeredir ve çember gittikçe daralmaktadır. Sırtlanlar üzerine atılırlar. Ceylan yere yığılmıştır artık. İşte bu aşamada paralize olmuştur, yani kıpırdamayacak duruma gelmiştir. Sırtlanlar,  canlı canlı yemeye başlar onu. Ceylan canlıdır, gözü bakmakta ve halen nefes alabilmektedir. Vücudunun parçalandığını görmektedir ancak parçalanan, yok olan kendi vücudu değilmiş gibi ne  hikmetse acı duymamaktadır. (Ceylan Hikayesi Yazar Sn. Etem Karaüzüm’ün ‘’ Bir Sevda Fısıltısı’’ kitabından alıntıdır.)

Oysa Vücudu parçalanırken kendini seyretmek ne acı değil mi? Biri seni yerken, yok ederken sadece bakıyorsun, canını alıyorlar sadece bakıyorsun, acı duymuyorsun, Ceylan misali paralize olmuşuz. Kıpırdamayacak duruma gelmişiz.

İşte bu anekdot bana göre günümüzü anlatıyor.  Ülkemizin içinde bulunduğu tablonun özetidir. Nasıl mı?

Ülkenin gelir getiren kurumları bir bir satıldı

Cumhuriyetin değerleri yerle bir edildi

Yargı sistemi bağımsızlığını yitirdi

Medya baskı altında

Eğitim Sisteminin getirildiği nokta ortada

Kadın cinayetleri, İş kazaları , işsizler ordusu

Terör hergün can alıyor

Kimsenin can güvenliği kalmamış

Ceylan gibi canımızdan yavaş yavaş parçalar koparılıyor ve biz hala…

Kısacası ülkemiz ahlaki bir çöküntünün içinde debelenmektedir. Biz ise paralize olan ceylan misali sadece bakıyoruz!...16.05.2016

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri