Çocuk Gelinlere Müjde!


Bu makale 2014-05-03 18:10:02 eklenmiş ve 924 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

ürkiye’nin kanayan yaralarından biri çocuk gelinler ve bunun ileriki yaşlarda oluşturacağı tahribattır. 4+4+4 Eğitim sistemine karşı çıkışımın altında yatan çekince çocuk gelin sayısının artmasıydı. Ülkemizde kadın cinayeti, çocuk cinayeti ve çocuk istismarı aslında bugün tartışmamız gereken çok önemli konular. Bir önceki yazımı da kadın şiddetine ve çocuk istismarına ayırdım. Çocuk yaşta evlilikler, töre cinayetleri ülkemizin bir gerçeği.

 

Şu aralar önemli bir gelişme oldu. Altı bakanlık ve Diyanet’in çocuk gelinlere yönelik yol haritası hazırladı. Buna göre kız çocuklarının zorla evlendirilmesi her durumda istismar sayılarak suç kapsamına alınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri Bakanlığı, Adalet, Milli Eğitim, Sağlık, Gençlik ve Spor bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "çocuk gelinlere" yönelik hazırladığı yol haritası tamamlandı. Buna göre Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılacak değişiklikle çocukların sadece 15 yaş altında değil, 16-17 yaşlarında da zorla evlendirilmesi de "nitelikli cinsel istismar" sayılarak suç kapsamına alınacak. Aile Bakanı Sn. Ayşenur İslam'ın verdiği ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, 10 aşamadan oluşan önlemleri paylaşmak istiyorum;

1-NÜFUS KAYDI: İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de doğmuş bütün insanların nüfusa kayıt olup olmadığını kontrol edecek. Bu yolla tüm çocuklar da kayıt altına alınacak.

2- "ZORUNLU EĞİTİM BİRİMLERİ": Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık zorunlu eğitimin tam olarak uygulanması için okullarda sosyal hizmet birimleri oluşturacak. Okula gitmeyen çocuklar, tespit edilecek.

3- KADIN DİN GÖREVLİLERİ: Kadın din görevlileri, bulundukları bölgede tüm evleri düzenli ziyaret edecek. Muhtarlar, din görevlileri, imamlar kadınları camiye davet ederek bilgilendirecek. Erkekler de benzer organizasyonlarla camilere çağırılacak. Kadın ve erkek vaizler camilerde, köy odalarında, müsait ortamlarda vatandaşları bilgilendirecek

4- ÇOCUK ANNELERE TAKİP: Sağlık Bakanlığı, erken yaşta evlilikler sonucu olan doğumları düzenli olarak Aile ile İçişleri bakanlıklarına bildirecek. Erken yaşta çocuk sahibi olan çocukların birden fazla hak ihlaline uğramaması için takipleri yapılacak.

5- TARLADA DENETİM: Çocuk gelinlerin büyük bölümünün tarım işçisi kız çocuklarından çıktığını tespit eden Aile Bakanlığı özel denetimler başlatacak.

6- ZORLA EVLENDİRME SUÇ: TCK'da yapılacak değişiklikle 15 yaş altında evliliği "nitelikli cinsel istismar" sayan düzenleme 16-17 yaş grubu çocuklar için de uygulanacak. Bu yaş grubunu kendisine karşı suç işleyenlerle (tecavüz, istismar gibi) zorla evlendirenlerin yargılanması gündeme gelecek. Hali hazırda 15 yaş üzeri çocukların evlendirilmesinde "şikâyet unsuruna" bakılırken, bu kıstasın da kaldırılması planlanıyor. Ayrıca aile mahkemeleri de yeniden düzenlenecek.

7- RTÜK DENETİMİ: Tüm dizi, film ve programlarda çocuk gelinlere yönelik özendirici unsurların ayıklanması sağlanacak.

8- ÇOCUK GELİN ARAŞTIRMASI: Aile Bakanlığı, ilk kez Türkiye genelinde "çocuk gelin" araştırmasına çıkacak. Araştırma, düzenli aralıklarla tekrarlanacak.

9- AİLELERE EĞİTİM: Bakanlıklar, evlere yönelik eğitim programlarını çocuk gelinleri içerecek şekilde revize edecek. Ailelere çocukları erken yaşta evlendirmenin suç olduğu anlatılacak.

10- PROJELERE DESTEK: 6 Bakanlık çocuk gelinlerle ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının projelerini de özel incelemeye alacak. Sahada bu tip projeler desteklenecek.

'En büyük ortağımız Diyanet'

Aile Bakanı Sn. Ayşenur İslam, erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele konusunda en büyük paydaş ve ortaklarının Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu belirtti. İslam, Diyanet'in de özel olarak bir yol haritası hazırladığını ve önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi.

Bu durumun çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Dileğim kadın şiddeti konusunda da yaptırımların hayata geçirilmesidir. 03.05.2014

 

Fatma ULUBEY

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri