Somada’ki İş Cinayetinin Sorumlusu Kim Olacak?


Bu makale 2014-05-22 16:40:57 eklenmiş ve 901 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding’e ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Hatta trafo patlaması değil grizu olduğu iddiası var. Yüzlerce insanımız hayatını kaybetti ve çok sayıda yaralı var. Ölen tüm madencilerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

 

Bu acı olayı günlerce konuşacağız ama bir ders almayacağız. Çünkü geçmişte de öyle oldu. Benim canımı sıkanda bu. Biz neden önlemleri alamıyoruz. Ya da her zaman önlem almada çok geç kalıyoruz.

Dünya Madencilik teknolojisinde bu tür kazaların minimum seviyede olduğu görülüyor. Bizde neden öyle olmuyor?

Sorumluluk almakta da üstümüze yok (!) Bir Japaonya, bir Almanya, Fransa’da ve hatta hatta Çin’de böyle elim bir olay yaşansa bizdeki gibi mi yaparlar? Elinizi vicdanınıza koyarak cevaplayın.

Türkiye’de, Grizu patlaması, Göçük ve Yangılar maden ocaklarında sıkça rastlanan olaylardır. Bakınız yetki konumundaki insanların yüksek seviyede sorumluluk hissetmesi çok önemlidir. Çok iyi hatırlıyorum: ‘’Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Ömer Dinçer, 17 Mayıs 2010'da Zonguldak'ta meydana gelen ve 30 işçinin hayatını kaybettiği grizu patlamasının ardından çok konuşulan açıklamalarda bulunmuştu. Sn. Dinçer, madencilerin acı çekmediğini, güzel öldüklerini söylemişti.’’Yine çok önemli bir yetkili ağız ‘’Bu mesleğin kaderinde var demişti’’ Bunlar sorunları çözme noktasında gerçekçi söylemler değildir.

Hepimizin şu iki önemli soruyu sorması gerekir?

1-      Neden başka ülkelerin kaderi değil de bizim kaderimiz?

2-      Türkiye ölümlü Maden kazalarında neden ilk sırada?

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de taşeronlaşmadır. Türkiye’de  Taşeron sistemi yaygınlaşıyor. Taşeronlaşmayla,  emekçilerin düşük ücret almaları, işçi sağlığı, iş güvenliği konularında çok sorun yaşamaları, hak ve hukuktan yoksun bırakılmalarına neden olmaktadır. Taşeronlaşma artıkça iş güvenliği azalmaktadır.

Peki, bu iş cinayeti önlenemez miydi?
CHP'nin 23 Ekim 2013'te Soma'daki iş cinayetlerinin ve ölümlerinin araştırılması için verdiği Meclis Araştırması Önergesi, AKP’li Milletvekilleri tarafından neden reddedildi?

Eğer bir olayda yeteri düzeyde önlem alınmıyorsa o cinayet değil de nedir?

Önemli Not:  Malatyalı CHP İstanbul Milletvekili ve değerli Ağabeyim Sn. Ferit Mevlüt Aslanoğlu’nun vefat ettiğini öğrenmiş bulunuyorum. O hem Malatya’nın hem de Meclis’in gururuydu. Kendileriyle hem hemşeriliğim hem de siyasetten tanışmışlığım var.  Hatta bir defasında Ankara’da eşimle beraber kendilerini ziyaret etmiştik. Beni görür görmez bacım başaramadık demişti. Sorunlara çok duyarlı bir insandı. Çok üzgünüm. CHP camiasının başı sağ olsun.  Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar diliyorum.       16.05.2014           Fatma ULUBEY                                              

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri