Hâlâ Tehlikenin Farkında Değil misiniz?


Bu makale 2014-10-13 06:25:40 eklenmiş ve 911 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Kurban Bayramını geride bıraktık. Bu bayram buruk bir bayramdı. Evet, gerçekten eski bayramları arar olduk. İnsanlar tedirgin, mutluluktan eser yok. Nasıl mutlu olabilir insan.

İslâm coğrafyası kan ağlıyor. IŞİD terör örgütü Kobani’de can almaya devam ediyor. Bu sıradan bir ölüm değil, bir vahşet yaşanıyor. Bu yangın Türkiye’ye de sıçradı. 
Yazıyı kaleme aldığım esnada 30’un üzerinde insan hayatını kaybetmişti.

Sınırlarımızda savaş var. Mermiler evlere düşüyor. Evler boşaltılıyor, okullar kapatılıyor.

Olağanüstü hal ilan edilen illerimiz var, hâlâ tehlikenin farkında değil misiniz?

Baştan beri Suriye içişlerine karışmanın doğru olmadığını, Türkiye’nin başarısız bir dış politika izlediğini bunun ülkeyi zora sokacağını defalarca belirttim. Keşke yanılmış olsaydım ama ülke bu hale gelmeseydi.

Başbakan Sn. Davutoğlu Türkiye’nin dış politikadaki yanlışlığını sürdürüyor. Kendileri Dışişleri bakanı iken de başarısız bir dış politika izlemişti.

ABD te­le­viz­yo­nu CNN mu­ha­bi­ri Chris­ti­ane Aman­po­ur’un geçtiğimiz günlerde Sn. Davutoğluyla  bir röportajı oluyor. Sn. Davutoğlu’nun söylemi şu :  ‘’  PKK’­nın Su­ri­ye ko­lu PYD ile IŞİD ara­sın­da­ki ça­tış­ma­la­ra sah­ne olan Ko­ba­ni­’ye yar­dı­mı ve ABD ön­cü­lü­ğün­de­ki koa­lis­yo­na des­te­ği “E­sa­d’­ı de­vir­me­” şar­tı­na bağ­la­dı!..
Aman­po­ur, “Si­zi an­la­dı­ğım­dan emin ol­ma­lı­yım, Tür­ki­ye ba­zı şart­lar al­tın­da Su­ri­ye­’ye as­ker çı­kar­ma­ya ha­zır mı?” di­ye üsteleyince Sn Davutoğlu, “E­ğer di­ğer­le­ri ken­di üzer­le­ri­ne dü­şe­ni ya­par­sa­” di­yor…
CNN Mu­ha­bi­ri “Ko­alis­yon Esa­d’­ın pe­şi­ne düş­tü­ğü tak­dir­de mi?” di­ye so­ru­yor,
Sn. Davutoğlu cevap ve­ri­yor:
“E­vet ke­sin­lik­le, ke­sin­lik­le­ diyor.

Sn. Davutoğlu’na sormak isterim:

Esad’la kişisel bir davanız var ise kendi aranızda hallediniz. Masum insanları neden bu tehlikenin içine atmak istiyorsunuz?

Esad düşmanlığının ülkeyi nereye getirdiği tehlikesini görmemekteler. CHP ve HDP Tezkereye onay vermemelerindeki gerekçelerini doğru buluyorum.  Çünkü Türkiye Ortadoğu bataklığına sürükleniyor. 1 Mart tezkeresiyle CHP tarihi rolü üstlenmiş ABD’nin Irak’ta başlattığı kirli savaşa alet olmamıştı. Şimdi yine önemli tarihi rolü üstleniyor.

Ülkenin bu hale gelmesi  AKP iktidarının ayrıştırıcı politikalarından kaynaklanmadı mı ? Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin bölünmesi demektir.

Irak’ı , Suriye’yi bir mezhep çatışması içine soktular, keza aynı şekilde Türkiye bir mezhep çatışması içine sokmaya çalışılıyor.  Kobani düşerse Türkiye açık hedef.

Savaş insanlık suçudur, savaş yıkımdır.

Allah korusun olası bir savaşın Türkiye’yi Rusya, Çin, Irak ve İran'la karşı karşıya getireceği tehlikesi öngörülmelidir. Ülkemizin bölünme süreci gerçeği göz ardı edilmemelidir. İran yetkilileri açıklama yaptı :’’ Beşar Esad’ın düşmesine izin vermeyeceğiz ‘’ dedi. Çünkü onlar biliyorlar ki, Suriye düşerse dengeler tamamen değişecek. Galiba bu tehlikeyi görmek istemeyen biziz.

AKP’nin başarısız politikaların sonucu, halkın CHP’de beklentileri yükselmektedir. Bu kaos ortamında CHP'nin buna karşı gerçekçi bir politika izlemesi gerekmektedir. Barış söylemlerini sonuna kadar yükseltmeli,  Türkiye bir maceraya sürüklenmemelidir.

Dilerim barış kazanır. 11.10.2014

Fatma ULUBEY

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri