Besni Eğitim Bayramı


Bu makale 2014-10-22 05:17:15 eklenmiş ve 762 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

10 Ekim’de Besni ilçemizde gerçekleşen Eğitim Bayramına katıldık. Bu yıl 16. sı kutlanan Eğitim Bayramı coşku ile kutlandı. Bu kutlamalara yapabildiğim kadarıyla her yıl katılırım. Türkiye’de pek alışık olmadığımız bir İlki hatta dünyada bir ilki Besni ilçemiz gerçekleştiriyor. Eğitim Bayramı her yıl;Besni Kaymakamlığı, Besni Belediye Başkanlığı ve Besni Eğitim Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir. 

 

Eğitim Bayramına Adıyaman CHP il Başkanı ilçe başkanları ve birçok siyasi parti temsilcinin katıldığı ve halkın büyük ilgi gösterdiği etkinlikte çok önemli konuşmalar yapıldı. Ancak ben sadece Eski yıllarda Müftülük yapmış ve Şu an CHP İstanbul Milletvekili olan Sn İhsan Özkes’in anlamlı konuşmasını paylaşmak istiyorum.

‘’ Gerek Türkiye’nin her yerinde buraya akın eden, gerek Besni havasını teneffüs eden tüm Besnilileri saygıyla selamlıyorum. Bana Besni’ye Eğitim Bayramına katılma teklifi Sn. Mehmet Kaban tarafından iletilince dedim ki; Eğitimin her şeyine bayılırım ama Eğitimin Bayramına koşarak gelirim dedim. Eğitimin Bayramını ilk defa duydum.

Biliyorsunuz hem Milli hem de Dini bayramlarımız var. Hem Milli bayramları hem dini Bayramları tadında yaşamak için eğitimli olmak gerekir. Bunun çok iyi okunması, anlaşılması gerekir.

Değerli Dostlar, Kuran-ı Kerim’de yüce dinimizin ilk emri ; oruç tutun, hacca gidin, namaz kılın diye başlamıyor.  İlk emir, ‘’ İkra ‘’Oku’’ ile başlıyor. Okursan namazın da tadına varırsın, haccın da…

Bana İslâm’ın ilk emrine önem veren bir ilçe deseler ben ‘’ BESNİ’’ derim.  Bir Uzakdoğu sözü vardır. ‘’ Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız tohum ekiniz, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikiniz, yüzyıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştiriniz.’’

Bir insanı yaşatmak tüm insanlığı yaşatmaktır. Hz. Ali,’’ Bana bir harf öğretenin kölesi olurum diyor. Eğitimin hayatımızın her alanında ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.  Hepinizin bayramı kutlu olsun. ’’

Ben de Besni halkımızın Eğitim Bayramını yürekten kutluyorum. Bir ülkenin gelişmesinde katkısı küçümsenmeyecek olan Eğitimin önemini Besni ilçemiz bize bir kez daha hatırlattığı için ve bu organizasyonun hazırlık noktasından bugüne kadar getirenlere çok teşekkür ederim.

 

 13.10.2014

 Fatma ULUBEY

 

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
Basın ve Yayın Haber Siteleri
© Copyright 2013 Gazete Gölbaşı. Tüm hakları saklıdır. Bu site GAP Gazeteciler Birliği ve KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
Gölbaşı Siyaset
Gölbaşı'nda Siyaset
İsi Mutlu
AK Parti Mitingi
Belediye, Kaymakamlık, Valilik Bültenleri
Gölbaşı Spor
Muay Thai
Gölbaşıspor
Gölbaşı Eğitim
Çanakkale Zaferi
E-sgk
Gölbaşı Sağlık
Gölbaşı Asayiş
Milli Sporcu
Gölbaşı Vefat
Asayiş
Gölbaşı Devlet Hastanesi
Gölbaşı Asayiş Bültenleri