RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 12-01-2016 06:11   Güncelleme : 12-01-2016 06:11

Gölbaşı MYO Öğrencileri İle Röportaj

Gölbaşı Meslek Yüksekokulu Öğrencileriyle okul hakkında kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda öğrencilerimiz fotoğraf ve isimlerin açıkça yayınlanmaması talebiyle röportajımızı yayınlıyoruz.

Gölbaşı MYO Öğrencileri İle Röportaj

İlçemizde Misafir ettiğimiz öğrencilerimiz bakalım ne durumdalar, neler düşünüyorlar? Buyurun biraz da onlara kulak verelim.

Soru: Gaziantep'ten, Kahramanmaraş'tan, Malatya'dan, Diyarbakır'dan, velhasıl yurdun çeşitli yerlerinden gelen öğrencilerimiz olarak ilk bakışta Gölbaşı ilçemizi nasıl buldunuz?

 Öğrenci M.S (bayan/21) Beklediğimden iyi buldum. Gelişmiş bir şehir havası var. Caddeleri, parkları ile ulaşım şartları ile demiryolu, gölü ile beğenimi kazandı. Aktivite eksikliği var, gideceğimiz mekânlar az. Sinema, AVM olsa daha da iyi olur. Ancak şehirleşme bakımından; gayet güzel bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Gölbaşı yaşanılacak bir şehir.

Soru: Gölbaşı Halkının yaklaşım tarzını nasıl buluyorsunuz?

Cevap: R. V(Erkek/20) İyi buluyoruz. Öğrencilere yaklaşımları iyi, yardımcı olmak için uğraşıyorlar. Tabi ki dikensiz gül bahçesi olmaz. Bazen bizleri rahatsız edenler de çıkabiliyor. Kiralık ev bulmakta zorluk çektiğimiz de oluyor. Bunun dışında memnunuz, Kültürlü, anlayışlı, hoşgörülü bir halk ile karşı karşıyayız.

Soru: Yüksekokul Binanız Nasıl? Eğitim-Öğretime uygun mu?

Cevap: N.T (Bayan/23) Yüksekokul binamız gayet güzel. Dersliklerimiz geniş, iyi ve ferah. Kantinimiz güzel, fazlasıyla dersliğimiz bile var. Binamız çok güzel.

Soru: Yüksekokuldaki öğretim elemanlarının yaklaşım tarzını nasıl buluyorsunuz?

Cevap:A.E (Bay 21) iyi buluyoruz. Anlayışlı, ilgili hepsi de. Konularında uzmanlar, dersleri güzel ve anlaşılır işliyorlar. Görsel ve uygulamalı eğitim veriyorlar. (Not konusunda da biraz daha anlayış bekliyoruz.)

Soru: Yüksekokul yönetimi hakkındaki düşünceleriniz neler? Yönetim tarzı nasıl?

Cevap: M.R (Bay 20) Görmüyoruz ki. Kimler olduklarını bile bilmiyoruz.

Soru: Yüksekokulumuz beklentilerinizi karşılıyor mu?

Cevap: A.T (Bayan 22) Eğitim-öğretimi iyi, bu anlamda beklentilerimizi karşılıyor, ancak bir Yükseköğretim Kurumu havası yok, bildiğiniz lise gibi. Bir Yükseköğretim kurumunda öğrencilere yönelik hiçbir faaliyet olmaz mı?

Soru: Yüksek okulumuzun eksik yönleri sizce nelerdir?

Cevap: S.V (bay 23)Bunları şöyle sıralayabilim:

1-Yemekhane okuldan uzak ve Yemekhane çok soğuk, klimalar yanmıyor.

2- Yemekler soğuk ve kötü, Gölbaşında hiç lokanta yok mu ki taa Adıyaman'dan geliyor?

3- Hiçbir aktivite ve faaliyet yok.

4- Ücretsiz yemek yiyenler ve Part time çalışanlar nasıl belirlendi, bilgimiz yok, bizden habersiz mi oluşturuldu,  Maddi durumu bizimkinden çok daha iyi ihtiyacı var, kura mı çekildi, komisyon mu bir anlam veremiyorum. Onlar bunlardan yararlanırken biz neden yararlanamıyoruz?

5-Sorunlarımızı okul idaresine bildiremiyoruz, kimse bizimle muhatap olmuyor, tek tek hocalarımız bizimle ilgileniyor, ancak idarecilere ulaşmakta sıkıntı çekiyoruz. İhtiyaçlarımız nelerdir, ne tür problemlerimiz var, ne sıkıntılar çekiyoruz bunlar sorulmaz mı? Biz buraya başka memleketlerden geldik, yabancıyız, bir şey bilmiyoruz, bunlarla ilgilenen bir okul idaresi olmaz mı? Bu nasıl bir idarecilik anlayışıdır?

6-Okul açıldı, biz okula geldik, ortada bir ders programı yok. Her hafta programımız değişti, okulda en çok uğradığımız yer ders programlarının ilan edildiği pano oldu. Ders programları okul açıldıktan 1 ay sonra belli oldu, bu yüzden derslere giremedik, sonra devamsızlıktan sıkıntısı çekiyoruz, idare bizim problemimizi çözmelidir.

8- Ben Bilgisayar Programcılığı 1.sınıf ikinci öğretim öğrencisiyim, okul açıldı 3 hafta birinci öğretimlerle derslere girdik, sonra hop bir karar dc3işikliği akşamları derse girmeye başladık, bu nasıl bir düzen anlamadık, biz kendimizi ona göre ayarlamıştık, sonra yeni şartlara göre ayarlayalım dedik, bir sürü adaptasyon sorunu çektik.

9-Stajlar konusunda bize hiç bilgi verilmiyor, halbuki ders programlarımızda haftada 4 saat staj dersi gözüküyor, ancak ne bu ders veriliyor, ne de bu derse giriliyor.

10-İnterneti kullanamıyoruz. Çağımız bilgi çağı ve bizler de üniversite öğrencileriyiz. Neden internet ulaşımımız kısıtlanıyor anlayamıyoruz.

11- Ben Turizm öğrencisiyim. Mükemmel apartlar otel var ve biz buraları kullanamıyoruz. Allah aşkına o zaman buralar neden var?

12- Okulumuzda bazı alanlar var, Rektör hoca geldiğinde açılıyor gösteriş için, Onun yanında öğrencilerle göstermelik ilgilenmeler, "şak şak" lar, o gidince her şey eski haline dönüyor, bu nasıl iş anlamadık. Biz Rektörümüzü her gün okulumuzda istiyoruz.

Soru: Yüksekokulumuzun iyi yönleri sizce nelerdir?

Cevap: E.R (bayan 22) Yüksekokulumuz konum itibariyle çok güzel bir yerde, tam gölün yanında, gerçi göl kenarındaki yerleşkeye girmemiz yasak, burası neden kullanılmıyor onu da anlayabilmiş değiliz. Yoksa Yüksekokulumuz çok güzel, mekân çok güzel, bina çok güzel, ama kullanılmayan bir sürü alan var. Neden olduğunu da anlamakta zorluk çekiyoruz.

Soru: Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Cevap: V.S (Bay 24)Bize zaman ayırıp böyle bir söyleşi yaptığınız için teşekkür ederiz. Bizimle ilgilenmeniz, varlığımızdan haberdar olmanız, sorunlarımızı dinlemeniz bile bizlere verdiğiniz değeri göstermeniz bakımından önemli. Allah razı olsun.

Teşekkür eder, eğitim hayatınızda başarılar dileriz.