SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-04-2016 06:13   Güncelleme : 05-04-2016 06:13

Kanserde Farkındalık Oluşturmak İçin Cadde Süslendi

İlçemizde Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında farkındalık oluşturmak için bir cadde Pembe renkli süslerle donatıldı.

Kanserde Farkındalık Oluşturmak İçin Cadde Süslendi

Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları, kentte kanser vakalarında erken teşhisin önemine dikkat çekmek için Cumhuriyet Mahallesi Karaağaç caddesini Pembe renkli süslerle donatarak, farkındalık yaratmaya çalıştı.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen Pembe Tır'da meme kanserinin erken teşhisi için kadınların mamografileri çekildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Gölbaşı Kaymakamı Murat Zadeleroğlu, halkın etkinliğe yoğun katılımının olduğunu belirterek, farkındalığın yerine ulaştığını söyledi.

Özellikle kadınların minibüslerle köylerden geldiğini anlatan Zadeleroğlu, bin civarında kadının kanser taramasından geçtiğini bildirdi.

Adıyaman İl Halk sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu ise kanserde farkındalık sokağı etkinliğinin amacına ulaşmasından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Kadınlardan 40 yaşına gelenlerin mutlaka taramadan geçmesi gerektiğini vurgulayan Kutlu, "Bu etkinlik insanların kanserin ciddiyeti konusundaki farkındalıklarını biraz daha artırmak için ciddi katkısı olan çalışmadır. Kadınlarımızın özellikle 40 yaşın üzerine geldiğinde mamografi açısından ciddi bir risk altındadır. Yapılacak taramalarla en ufak bir şüphenin önüne geçileceği konusu mutlaktır. Bu nedenle 40 yaşını geçen her kadının aile sağlığı merkezlerimize gidip kanser taraması yaptırmaları gerekir." diye konuştu.

Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir de toplum sağlığını en fazla tehdit eden hastalığın kanser olduğunu anımsattı.

Sağlık bilimindeki gelişmelerin ve halkın bilinçlenmesinin son yıllarda kanserden ölüm oranını azalttığına dikkat çeken Özdemir, bu nedenle bu tür etkinliklere her zaman destek olacaklarını anlattı.

 Etkinlik stantların gezilmesi, bisiklet yarışı, anaokulu öğrencilerin gösterileri ve ikramlarla devam etti.