GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2016 17:42   Güncelleme : 27-04-2016 17:42

Erkenek İçme Suyu Birliği Başkanlığına Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir Seçildi

Besni ilçesi’nde 2016 yılı Erkenek İçme Suyu Birlik toplantısında Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir oy birliğiyle Birlik Başkanı seçildi.

Erkenek İçme Suyu Birliği Başkanlığına Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir Seçildi

Besni’de yapılan Erkenek içme Suyu Birlik toplantısına Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Suvarlı Belediye Başkanı Mehmet Korkmaz, Harmanlı Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci, Belören Belediye Başkanı Mahmut Turan, Balkar Belediye Başkan Vekili Abdullah Özdemir ve Erkenek İçme Suyu Birliğine bağlı köy muhtarları katıldı.

Toplantıda konuşan Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, “2008 yılında birliğimiz kuruldu. O günden bugüne belediye başkanı arkadaşlarımız, muhtarlarımız birlikte bir çalışma yaptık. Özellikle bu dönemde daha önce uğraşıp da yarım kalan ama bu sefer ciddi bir olgunluğa kavuşturduğumuz ve sürecinde devam ettiği, proje onaylandıktan sonra da acil ek yatırım programına koydurarak imalatıyla ilgili çalışmayı hızlı bir şekilde devam ettirme gayreti ve çabası içerisinde olacağız. Burada kullanılacak su miktarı asgari 550 litre. Nüfusa göre bu su miktarlarının dağıtımı devlet su işleri tarafından tahsisleri yapıldı. Eskisi gibi vanadır biri kıstı biri kapattı meselesi de olmayacak. Tamamen bu ayrıştırmalar hakları nispetinde otomatik olarak düzenlenecek ve suyun kapasitesi şuan ki kullanılan miktarın yaklaşık 8 katı civarına ulaşmış olacak. Her ne kadar 150-200 litre su alıyor gözüksek de artık hat verimliliğini kaybetmiş, boru kapasitesi yetersiz, sürekli müdahaleler olmuş. Ben tahmin ediyorum kâğıt üzerinde gözüken toplam hepimizin aldığı su miktarı 60-70 litreyi geçmiyor. Ne Gölbaşı’nın işini görebiliyor, ne bizim işimizi görüyor. Kendi ayrı su imkânlarımız olmasa iki tane ilçe özellikle perişan olacak. Ama inşallah faaliyete geçirildiğinde hem masrafsız olarak yeterli bir suyu hem de kaliteli bir suyu bölgemize içirmiş olacağız” dedi.

Daha sonra konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir ise şunları kaydetti:

“İbrahim Başkanım birliğimizle ilgili gerekli bilgileri verdi. Bende bu birlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, rahmete kavuşmuş olanlara rahmet diliyorum. Erkenek içme suyu bu zamana kadar az uz işimizi gördü. Ama şuan gerçekten yetersiz durumda. Sadece köyler için değil, gerçekten birlik üyesi olarak en büyük sıkıntıyı Besni ve Gölbaşı Belediyesi çekiyor.  Şuanda Besni’de de, Gölbaşı’nda da tüketilen içme suyunun üçte biri Erkenek suyu değil. Erkenek suyu üçte birini bile karşılayamıyor. Ama buradaki arızalardan doğan masrafların zannediyorum en % 95’ini Besni ve Gölbaşı Belediyesi üstleniyor.  Yani Erkenek suyunu en pahalı içen yer Besni ve Gölbaşı. Bu çarkın dönmesi için de mutlaka kaynak gerekiyor. Herkesin üzerine düşen hisseyi ödemesi konusunda da hassasiyet göstermesini bende özellikle rica ediyorum. Tekrar bu birlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” 

Yapılan konuşmaların ardından Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir oy birliğiyle Erkenek İçme Suyu Birlik Başkanlığına seçildi.  

Kaynak : PHA