GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-12-2016 07:29   Güncelleme : 17-12-2016 07:29

Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar, Gölbaşı İlçe Müftlüğünün öncülüğünde Sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle vatandaşlar ve Suriyeliler tarafından protesto edildi.

Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar, Gölbaşı İlçe Müftlüğünün öncülüğünde Sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle vatandaşlar ve Suriyeliler tarafından protesto edildi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında toplanan kalabalık grup, ellerinde Türk ve Suriye bayraklarıyla, Halep'te yerleşim yerlerini hedef alan hava saldırılarında ölen bebeklerle mazlum halkı andı.

Halep'teki katliama sessiz kalan batı ülkelerini eleştirilen gruptakiler, "Halep yanıyor, Halep Kuşatma Altında, Halep’te 300 bin insan 5 mahalleye sıkıştı, çocuklar ölüyor, hür dünya nerede, Teşekkürler Türk milleti" sloganları attı.

Ellerinde Türkçe, Arapça, İngilizce ve Rusça "Halep yıkılıyor", "Hür dünya nerede?", "Teşekkürler Türkiye, Halep’te 300 bin insan 5 mahalleye sıkıştı ", yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, saldırılarda yaşamını yitirenler için dua da etti.

Gölbaşı Müftülüğü adına basın açıklamasını okuyan Vaiz Yasin Talay, kendilerinin burada Halep’te insanlık ölmesin diye haykırmak için bir araya geldiklerini söyledi.

İnsanlık Ölmedi, insanlık ölmesin diye burada toplandıklarını vurgulayan Talay, şunları kaydetti:

"Halep’ten yükselen, rahmanın arşını titreten, annelerin feryadını, babaların, yaşlıların feryatlarını duyuyorum. İnsanlık ölmedi diyebilmek için bir araya geldik. Toprağa düşen, hastanelerde bombalanan, tekerlekli sandalyesinde evlatlarının izine ulaşmaya çalışırken rabbine kavuşan kadınlarımızın, çocuklarımızın çığlını bir nebze olsun halen duyuyoruz diyebilmek için buradayız. Bu ağır saldırılar altında kalan 300 bin sivil insan en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak hale gelmiş durumda ve ölümle karşı karşıya bırakılmıştır. Akan kan ve gözyaşını durdurmak için mücadele etmek hepimizin görevidir. Bu yaşanan zulme duyarsız kalmamalıyız. Ümmet olmanın gereğini yapmalıyız. Kardeşlerimizi yardımsız bırakmamalıyız."

Konuşmalardan sonra Halep’te yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Daha sonra ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndan protesto yürüyüşü yapılıp tekrar aynı yere gelmesiyle program sona erdi.

Düzenlenen protesto yürüyüşüne Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Belören Belediye Başkanı Mahmut Turan, Balkar Belediye Başkanı Orhan Orhan, Gölbaşı Müftüsü Selami Sayın, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.