GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 17-08-2017 05:16   Güncelleme : 17-08-2017 05:16

Çelik köylülerinden Boranı Günü etkinliği

Çelik köyünde Boranı Günü etkinliği düzenlendi.

Çelik köylülerinden Boranı Günü etkinliği

Köy muhtarlığı ve ihtiyar heyeti tarafından  düzenlenen etkinlikte konuşan Tertip Komitesi Başkanı Kenan Özdemir, Çelik Köyü Boranı Günü adıyla ilk defa böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek Boranı yemeği hakkında bilgiler verdi.

Özdemir, konuşmasında şunları söyledi:

“Boranı yemeği denince bu bölgede akla ilk defa Çelik Köyü geliyor. Boranının yapılışına göre çok hafif bir yemek. Bulgur ve semizotu dediğimiz yöresel pir pirim, yoğurt ve sarımsağın karıştırılmasıyla yapılıyor.  Dört ana maddeden oluşmaktadır. Boranı semiz otu ve bulgurun kaynatılmasıyla yapılır. Kaynama işleminden sonra ise yoğurt katarak biraz da su katarak yemek oluşur.  Çelik köylüleri olarak bu yemeği dört mevsim yeriz.Çelik köyü Muhtarı Hüseyin Atılgan köyde hem birlik ve beraberliği sağlamak hem de köyün tanıtımını yaparak köy için destek amacıyla böyle bir gün düzenlediklerini belirterek bundan sonraki yıllarda böyle güzel bir günün devamını sağlayacaklarını söyledi.

Yurt dışında yaşayan ve tatil için köyde bulunan vatandaşlardan Kemal Doğan ise geçmişte köyde yaşayan insanların bildiği bu yemeği biz de bundan sonra güçleri oranında kitaplaştırarak bu günleri bizden sonraki günlere anlatmak istediklerini belirterek emeği geçenlere teşekkürlerini sunduğunu ifade etti. 

Konuşmalardan sonra Boranı Günü Yemek etkinliğinin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra etkinliğe katılan davetlilere boranı yemeği ve tatlı ikramında bulunuldu.  Boranı günü etkinliği türküler ve halaylarla devam etti.Boranı Günü Etkinliğine Çelik Köyü dışında ve yurt dışında yaşayan köylüler katıldı.