GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2018 05:32   Güncelleme : 08-01-2018 05:32

Kardiyolojik Acil Eğitim Verildi

Gölbaşı Devlet Hastanesinde Uzman Hekim Dr Alper KARAKUŞ, acil polikliniğinde görevli doktorlara "Acil Kardiyolik Hasta" konulu eğitim verildi.

Kardiyolojik Acil Eğitim Verildi

Devlet Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr Alper KARAKUŞ acil poliklinikte görevli hekimlere Ekg okuma ve acil kalp rahatsızlığı geçiren hastalara müdahalenin nasil yapilacagi ile ilgili egitim verdi.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başhekim Dr Selim KUŞAĞLI, Kardiyoloji kalp ve damarlara ait bozuklukların teşhis ve tedavisi ile uğraşır. Kalp muayenesinde genel dört muayene metodu uygulanır. Gözle inceleme, el ile muayene, parmakların üzerine vurularak çıkan sesi değerlendirme ve dinleme aleti ile kalbi dinleme. Kalp-damar sistemi bir bütün olduğu için bir yerde olan hadise bütün sistemi etkiler. O sebeple hastalıkların teşhis ve tedavisinde bu husus göz önünde tutulmalıdır. Kardiyolojinin günümüzde çok sık rastlanan romatizmal kalp hastalıkları, damar sertliği, koroner arter hastalıkları sebebiyle önemi çok artmış ve ona paralel olarak da gelişmiştir. Bugün açık kalp ameliyatları, çok ince koroner damar (kalbin kendini besleyen damarlar) ameliyatları başarıyla yapılmaktadır. Röntgen (kalbe özel çekilmiş röntgen), kalp elektrosu (grafisi) önemli teşhis metodlarıdır. Ayrıca anjiografi (damar içine boyalı madde vererek filmini çekme), ekokardiyografi (kalbe özel ses dalgaları göndererek yansımaları yazdırma), sintigrafi, kateterizasyon (özel aletlerle bacak damarlarından kalbin içine girerek kalbin basınçlarını ölçme, boyalı madde vererek filmini çekme) ile teşhis imkanları artmıştır. Myokard scanning’i ile de kalp kasının durumu hakkında bilgi edinilmektedir. Hastanemizde görevli Kardiyoloji Hekimi Dr Alper KARAKUŞ ta kalp rahatsızlıkları olup olmadığı icin teshis ve tani konulmada neler yapilacağı hususunda acilde görevli hekimlerimize boyle bir egitim vermis bulunuyor." dedi