SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-02-2018 05:36   Güncelleme : 07-02-2018 05:36

Gölbaşı’nda Ücretsiz Kanser Taramasına Davet

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürü Dr.Tayyip İlker Aydın;30 yaş üstü kadınları ve 50 yaş üstü erkekleri ücretsiz kanser taraması için Aile Hekimliklerine ve Toplum Sağlığı Merkezine(TSM) davet etti.

Gölbaşı’nda Ücretsiz Kanser Taramasına Davet

Gölbaşı TSM ve Aile Hekimlikleri tarafından faaliyet gösteren Aile Hekimlikleri,TSM ve KETEM’in çeşitli kanser türlerine karşı ücretsiz tarama hizmeti sunduğunu dile getiren Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürü Dr.Tayyip İlker Aydın; kanserin yayılmadan önce teşhis edilmesi durumunda yüzde 96’ya kadar varan oranlarda iyileşme imkânı olduğunu vurguladı.Dr.Tayyip İlker Aydın,Aile Hekimliklerimizde ve KETEM’de, 30 yaş ile 65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri, 40 yaş ile 69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50 yaş ile 70 yaş arasındaki kadınlara ve erkeklere bağırsak kanseri taramalarına aralıksız devam edildiğini belirtti.Ayrıca Adıyaman'a KETEM’e, mamografi için Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğünün aracıyla belirli günlerde meme kanseri taraması için götürüldüğünü,rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramalarının Aile Hekimliği Merkezlerinde yapıldığını belirtti. KETEM’deki tüm bu taramalar ücretsiz olarak ve vatandaşlarımız çok fazla bekletilmeden yapılmaktadır” dedi.

 

Meme kanserinde erken teşhisin önemine değinen Dr.Aydın"Meme kanserinin erken tespit edilmesi konusuna değinecek olursak, kanser taraması, kanser hastalığının tedavisinden çok daha kolay ve etkili bir yöntemdir. Erken evrelerde kanser vakalarını yakalamak için test ve muayeneleri yapılmaktadır. Kadınların birçoğunun kendi kendilerine yaptıkları muayenelerde, meme kanserini erken evrede yakalayabilmektedir. 20 yaş üzerindeki kadınlar, her ayın belirli döneminde kendi kendilerine meme muayenelerini yapabilirler. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup, olmadığı araştırılır. Eğer bir değişiklik tespit edilirse derhal hekime başvurulmalıdır. Meme muayenesi taraması için KETEM’e başvuran bayanlara klinik meme muayenesi yapılır, mamografi çektirilir. Gerekli olması durumunda meme USG çektirilir. Şüpheli bir kitle varlığında uzman hekimler eşliğinde biyopsi yapılarak tanı konulur. Sonuçlara göre kontrole davet edilir” diye konuştu.Dr.Aydın''Bizlerde Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek için bu çalışmalarda görev almaktayız.Tüm Aile Hekimleri kanser taramaları konusunda titizlikle çalışmaktadır.Bu yaş aralığı giren kişilerin Aile Hekimliklerine başvurmalarını rica ediyoruz.Amacımız Gölbaşı olarak kanserde farkındalığı oluşturmaktır.Bu çalışmalarla bu yaş aralığındaki tüm kişilerin taranmasının yapılması sağlamaktır,tarama yapmayan kalmasın.''dedi.