EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-02-2018 17:08   Güncelleme : 15-02-2018 17:08

Kooperatif Seçimindeki Yemek Ücretini Kaybeden Başkan Öded

Gölbaşı ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimindeki yemek ücretinin yeni yönetim tarafından ödenmemesi üzerine seçimi kaybeden başkan tartışmalara son vererek, yemek ücretini kendisi ödedi.

Kooperatif Seçimindeki Yemek Ücretini Kaybeden Başkan Öded

İlçede tartışmalara neden olan konu üzerine açıklamada bulunan Ulu Dinlenme Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Uluğ, yaptığı açıklamada, 27 Ocak 2018 tarihinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin seçimini hatırlattı.

Bu seçimden 3 gün önce o dönemki  mevcut başkan Mehmet Parmaksız'ın kurulda yemek vereceklerini söylemesi üzerine çalışma başlattıklarını anlatan Uluğ, "Tahmini 700 kişi katılımcı olacağını belirtti. Bu sürecin sonrasında iş yerimizde yemek verilecekti. Bu menü içinde et sote, tereyağlı bulgur pilavı, çorba, cacık, salata, içecekler, tatlı, konseptimiz buydu. Fiyat olarak daha önceki farklı kurumlara da bu şekilde yemekler verdik. Hepsinin faturası mevcuttur. 30 TL’den anlaştık. Genel kurul 29 Ocak 2018’de genel kurul yediği yemek mukabilinde bir fatura kestik. Bu süreçte kurul olduğu gün saat:12.00 civarında normalde yemek müessesemizde verilecekti. İki adaylı bir seçim olduğu için kapalı zarf usulünde yapılacağı için insanlar buraya gelmedi. Tabi telefon açtılar, İlhami bey bu yemeği nasıl buraya getiririz diye. Biz hazırlığımızı yaptık dedik. İnsanlar iki adaylı seçim olduğu için buraya gelmek istemediler. Bizde tabloitlerle o insanlar mağdur olmasın diye o yemekleri kurulun yapıldığı salona götürdük. Tabi tabloit yemeği ile normal serviste hem görsellik anlamında hem de hizmet anlamında farkları var"dedi.

- KÜÇÜK YERLERDE SÖZ, SENETTİR

Küçük yerlerdeki durumların farklı olduğuna dikkat çeken Uluğ, şunları kaydetti:

"Biz herhangi bir kağıt üzerinde sözleşme yapmadık. Sonuçta Gölbaşı küçük yer. Adıyaman’da da kağıt sözleşmesi olmadan işler yapılır. Besni, Kahta’da da böyledir. Kurul bittikten sonra ben 29.01.2018 tarihinde faturayı kestim. Yeni yönetime gönderdim. Fakat yeni yönetim. Bu faturanın fazla bir fiyat olduğunu, 10 TL vererek bunu ödeşmemiz gerektiğini, ödeşelim diye teklifte bulundular. Ben bunun ahlaki ve doğru bir tavır olmadığını anlattım kendilerine. Toplum nezdinde ben o 10 bin TL alırsam, toplum şunu soracaktı; 21 bin’lik bir fatura 10 bin’e düşüyorsa bu faturayı niye 10 bin olarak kesmedin diye söyleyecek. Biz zaten sözlü olarak antlaşma yapmıştık. O yemeğin 780 kişi olarak gelen tabloitten saydık. 780  kişiye yemek dağıtılmış. Ben bu teklif kabul etmedim"

- KARALAMA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Kendilerine yönelik karalama kampanyası başlatıldığını belirten Uluğ, "Yönetim, burada saygın bir iş adamı, Gölbaşı'nda vergi rekortmeni olan Mehmet Parmaksız ve müesesemize bir karalama kampanyasına dönüştürdü. İkisinin arasındaki çekişmeden dolayı. Ben bundan ciddi anlamda rahatsız oldum. Bu parayı almayacağım. Müesesemizin oradaki esnaf arkadaşlarımızın bir katkı olarak benim tarafımdan sağlanacağını söyledim. Bunu Mehmet Parmaksız kabul etmedi. Madem kurumsal kimlik kabul etmiyorlar, gelip yemek söyleyen de benim. Şahsım olarak ben bunu ödeyeceğim dedi ve ödedi" ifadelerini kullandı.

- MEVCUT YÖNETİMİ DESTEKLEMEDİĞİM İÇİN BU YAPILDI

Mevcut yönetimi desteklemediği için bu sürecin yaşandığını vurgulayan Uluğ, şöyle devam etti:

"Eğer ben mevcut yönetimi destekliyor olsaydım, bu fatura 21 bin değil 22, 25 yada 45 binde olsa yine öderlerdi. Burada yanımızda bir çok insan çalışıyor. 45 yıllık bir müesese. Bu türden dedikodularla hem Mehmet Parmaksız hem onun kurumsal kimliğini hem de bizi töhmet altında bırakmak istediler. Mehmet bey bu parayı ben ödeyeceğim dedi. Dün müheesemize geldi, kredi kartı ile ödedi. 22 bin 680 TL. 700 kişi üzerinden ücretini ödedi. Bu anlamda Gölbaşı Esnaf Kefalet Kooperatifini kınıyorum. Benim yaptığım hizmeti, emeğimi, personelimizin emeğini, bu şekilde kurumsal kimlik olarak kendileri ödemesi gerekirken, bunu işadamı Mehmet Parmaksız ödemiştir. Müesesemiz adına, şahsım adına, personelim adına, Gölbaşı Esnaf Kefalet Kooperatifini kınıyorum"


Kaynak:PHA