SİYASET
Giriş Tarihi : 12-10-2018 08:44   Güncelleme : 12-10-2018 08:44

Mehmet Turan ön seçim olursa CHP'den aday adayıyım

Halen özel sektörde üst düzey yöneticilik yapan Gölbaşılı Mehmet Turan Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili yaptığı yazılı açıklamada: Parti içi demokrasiye inanan ve önemseyen biri olarak, Gölbaşı İlçemizdeki Belediye Başkan adayının belirleme sürecinin sağlıklı işlemesi adına "önseçim" olursa aday olurum. Aksi durumda kulis yürütüp, aday olmaya çalışma gibi bir düşüncem yok” dedi.

Mehmet Turan ön seçim olursa CHP'den aday adayıyım

Turan’ın yazılı açıklamada şunları kaydetti: Geriden beri  ben ve ekip arkadaşlarım, Mart 2024 yerel seçimleri için SİYASİ AR-GE yatırımlarının sonuçlarının geliştirdiği teknikler ile uygulamaya koyacağımız “SİYASİ ADAYLIK SÜRECİMİNİN YÖNETİM SİSTEMİ” çalışmalarını iki yıl öncesinden ve iki ay öncesine kadar da kamuoyuna duyurmadığım çalışmalarımız emin adımlarla hazırlıklarımız devam etmektedir.

Bugün mevcut süreçte Gölbaşı’nda bir çok kişi aday olmak istiyor fakat herkes davetiye bekliyor. Bu bekleyiş maalesef Gölbaşı’na ve CHP İlçe teşkilatına zarar vermektedir. Oysa, Gölbaşı gibi bir ilçede “önseçim” kararı alınması, CHP İlçe Teşkilatına, partililere hatta diğer partilerin tabanında da büyük bir hareket ve gelecek getirecektir.

Kesinlikle önseçim yapılmalıdır. Bu seçim hakim huzurunda olmasa da parti içerisinde kurulacak bir komisyonla da yapıla bilinir. Bu komisyon, bu ön seçimi planlarken, tüm delegeleri ve yönetim kurulunun asil ve yedeklerin de katılımını sağladığında çok iyi sonuçlar doğuracağına inanıyorum. 

Duyumlara bakıldığında; sözde her şeyi ben bilirim diyerek, laf ebeliği yapan kifayetsiz arkadaşlar, çokbilmiş bir biçimde çıkarı olan isimleri ön plana çıkararak belediye başkan adayını o koltuğa oturma gayreti ve gafleti içerisindeler.

Şu unutulmamalıdır yerel seçimlerin en önemli farkı, belediye başkanı, belediye meclis ve il genel meclisi üyelerinin partilerinin dışında da itibar görmeleridir. Yani adayların partilerin önünde olmasıdır. Ama mevcut işleyen süreci takip ettiğimizde yanlış ve amaçlı bir yönlendirme ile parti, hatta liderler belediye başkan adayından önce geliyor.

Oysa, parti tabanlarının belirlediği ve o yerel toplum içinde itibarlı olan, her yönü ve özelliği ile kabul gören kişiler, lider ve partinin önüne geçebilmelidir.

Gölbaşı halkımın hafızalarını 1989 seçimlerine dikkat çekmek isterim. Hatırlayalım; ANAP Partisinden Bedrettin Dalan yıkılmaz duvar idi. Kimse karşısına çıkmak istemiyordu. O yıllarda SHP İstanbul da çok iddialı olmasına rağmen aday bulmakta zorlanıyordu. Sayın A.Başer Kafaoğlu "İstanbul'da SHP'yi adaysız bırakmam" diyordu. Ama SHP İstanbul'da cazibesi kabul görecek aday arayış içerisindeydi. Ve o kişide Sayın Nurettin Sözen idi. Sayın Sözen'e teklif gittiğinde, bir şart koymuştu. O da "Ön Seçim" yapılmasıydı. O günün parti yönetimi bunu kabul etti ama başka bir aday da yoktu. Buna rağmen Sayın Sözen ön seçimi yaptırdı.        

 

Sayın Sözen seçildi. Ve o partililer tam kadro seçtikleri adayın maddi ve manevi destek vererek arkası sıra koştular. Sayın Sözen İstanbul halkının desteğiyle 1989 seçiminde Sayın Dalan’ı yıkarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Şimdi CHP İlçe Örgütü bu kısa sürede yukarda da belirttiğim üzere kendi içinde ilçe delegelerine ve üyelerine güvenerek ön seçim yapmalıdır.

Burada unutulmamalıdır ki bugünkü yönetim kadrosunu ve bulundukları o makamlara seçilmeleri  aynı parti üyelerinin belirlediği delegeler tarafından seçilmişlerdir.

Ayrıca bir üye, bir delege partisini iktidar etmeyi, bu iktidarında halkına hizmet etmesini istemesi kadar doğal bir şey olamaz.  Her daim zamanı geldiğinde çalışır. Verilen görevi yapar. En zor mücadeleye sokulur. Fedakârdır. Ama kendisini temsil edecek adayı belirlemek istediğinde buna hakkı yok mudur? Tabii ki vardır. Kaldı ki adayı seçen delegeler ve üyeler kazandırmak için çalışır, sonra seçtiği yöneticinin doğru hizmet etmesini de denetler. Çünkü o adayı seçerek kendisine  sorumluluk yüklemiştir.

Yerel seçimlere her ne kadar 5 ay varsa da şimdiden farklı yöntemler aramaktansa ön seçime gidilmelidir. Önseçim, Gölbaşı İlçemizin tek adam rejiminin değiştirecek ciddi bir adımıdır.
Şu bir gerçek ki "Demokrasi Kültürü; Önce Ailede, Sonra Partide ve Sonrasında da Meydanlarda Gelişir."