DİĞER
Giriş Tarihi : 08-11-2018 10:30   Güncelleme : 08-11-2018 10:30

Başkan Yetişgen, Gündemi Değerlendirdi

Gölbaşı Türk Eğitim Sen Başkanı Mahmut Yetişgen yaptığı yazılı açıklamayla gündemi değerlendirdi.

Başkan Yetişgen, Gündemi Değerlendirdi

TÜRKLER TARİHTE HİÇBİR ZAMAN IRKÇILIK YAPMAMIŞLAR

Andımız ile ilgili tartışmaların birileri tarafından kamuoyuna yanlış aktarıldığını belirten Yetigen:” Tarih okuyanlar bir gerçeği rahatlıkla görebilirler Türkler tarihte hiçbir zaman ırkçılık yapmamışlar bilakis hâkimiyet alanlarında bütün kültürel ve etnik toplulukları kucaklayarak haklarını gözetmişlerdir. Türk ismi yaşanılan coğrafyalarda bir ırkın adı olmaktan çıkmış bir kültürü ifade etmiştir. Etnik kökeni ne olursa olsun bu ülkede yaşayan, aynı havayı soluyan, aynı kaderi yaşayan, aynı sevinci ve acıyı paylaşan herkes Türk’tür ve Türk Devletinin şerefli birer ferdidir.’’ dedi

DOĞU TÜRKİSTAN HALKINA YAŞATILAN ZULÜM GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR

Doğu Türkistan halkına yaşatılan zulümün gün geçtikçe büyüdüğünü ve yaşamını yitirenlerin sayısının her geçen gün yükseldiğini belirten Yetişgen şöyle devam etti:

” Doğu Türkistan adeta esir kampına dönüşüyor. Türkistan’da halka uygulanan zulmün tek sebebi ise halkın Müslüman olmasıdır. Müslüman Coğrafyanın en mazlum milleti Doğu Türkistan’dır. En çok zulme maruz kalan ama en az dile getirilen Milleti Doğu Türkistan’dır. Çin Devleti bölge üzerindeki hâkimiyetini güçlendirmeye karşı en büyük engel olarak halkın İslami kimliğini görüyor. Halkı İslam’dan vazgeçirmek için her türlü baskı ve yıldırma yöntemini kullanarak açıkça asimilasyon uyguluyor. Bizleri üzen asıl mesele ise Türkistan’daki mezalime batı dünyası sessiz kalmazken başta ülkemiz olmak üzere İslam dünyasının tepki göstermeyip sessiz kalmasıdır. Türk Eğitim Sen olarak diyoruz ki Kudüs’te bizim Doğu Türkistan’da bizim’’ dedi.

TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMINA KARŞIYIZ

Genel merkezimiz tarafından bakanlığa sunulan görüş ve önerilerimizin bir kısmının belgede yer alması bizleri memnun etmekle beraber bazı konulardaki eleştirilerimizi de paylaşmak istiyorum. Belgede ücretli öğretmenliğin yer alması ücretli öğretmenliği meşrulaştırmaktadır. Ücretli öğretmenlik modern köleliktir. Ücretli öğretmenliği kökten reddediyoruz.  Vizyon belgesinde sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmayıp, 3+1 şeklinde esnetilmesini de kabul etmiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli, ücretli öğretmen istihdamına karşıyız. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır. Bu minvalde vizyon belgesi revize edilmeli, sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamı belgeden çıkarılmalıdır.   Vizyon belgesinde yer alan teşvik uygulamasının Türk Eğitim-Sen’in de talebi olduğuna dikkat çeken Yetişgen, “Uygulamanın nasıl yapılacağı henüz açıklanmadı. Sendikamızın talebi mahrumiyet derecesine göre bir brüt asgari ücret ile iki brüt asgari ücret arasında değişen zorunlu hizmet tazminatı ödenmesi yapılmasıdır. Bu uygulama hem öğretmenlerimizin gönüllü olarak o bölgelerde çalışmasını sağlayacak hem de öğretmen açığını giderecektir. Öğretmenlere yönelik bir meslek kanununun çıkartılmasını talep ettiklerini ve bunun vizyon belgesinde yer aldığını ifade ederek, “Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğinin itibarının, saygınlığının ve statüsünün sağlam bir zeminde olmasına katkı sağlamalıdır” dedi.

YÖNETİCİ ATAMALARININ MERKEZİ SINAV İLE YAPILMASINI DESTEKLİYORUZ.

Bir okulda okul yöneticileri liyakatli değil ise personeli verimli çalıştıramazsınız. Dolayısıyla kendine güveni olan, ehil, bilgili, liyakatli yöneticilerin iş başına gelmesi gerekir. Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılmasını destekliyoruz. Ayrıca mülakat mutlaka kaldırılmalıdır.

14 KASIM’DA ALANLARDAYIZ, EK ZAM TALEBİMİZDE ISRARCIYIZ!

Kamu çalışanlarının alacakları enflasyon farkına dikkat çeken Yetişgen, “Enflasyon oranı yüzde 24’lere ulaştı. Tarihimizde ilk kez aldığımız maaş zammının iki, üç katı enflasyon farkı alacağız. Bu ibretlik bir durumdur. Toplu sözleşmede masaya oturup çalışanların yanında değil de, Hükümetin yanında saf tutan sendikanın beceriksizliği, öngörüsüzlüğü tescil edilmiştir. Kamu çalışanlarını bu zulümden kurtarmak lazım. “Memura ek zam, piyasaya sıcak para girmesi demektir. 14 Kasım’da hem Ankara’da hem de 81 ilde eş zamanlı kitlesel basın açıklaması ile bu talebimizi tekrar gündeme getireceğiz” diye konuştu.