SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-11-2018 07:54   Güncelleme : 15-11-2018 07:54

''Dünya Diyabet Gününe''özel Seminer Verilecek

Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Gülşah Karmil Yüzlü; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

''Dünya Diyabet Gününe''özel Seminer Verilecek

Diyetisyen Yüzlü;

‘Diyabetes mellitus (şeker hastalığı) günümüzde çok ciddi sonuçlara yol açan, bir halk sağlığı problemidir. Adeta çok hızlı yayılan ve tüm dünyayı etkileyen bulaşıcı bir hastalık gibi diyabetli hasta hastayı inanılmaz bir şekilde artmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu' nun tahminine göre dünyada 382 milyon yetişkin diyabet hastasıdır. Son 15 yıl içinde Türkiye'de diyabet hastası sayısı yaklaşık 3 katına çıkmış ve yapılan diğer bir çalışmada da bu dönemde yetişkin nüfusta diyabetin %90 oranında arttığı gözlemlenmiştir.’ dedi.

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi). İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkar. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundandırlar. Bu nedenle Tip 1 diyabet, İnsüline Bağımlı Diyabet olarak da isimlendirilmektedir. Tip 2 diyabet ise insüline bağımlı olmayan ya da erişkin diyabeti olarak da adlandırılır.

 

En sık görülen form Tip 2 Diyabet olup ana sebepleri obezite (şişmanlık) ve yetersiz fiziksel aktivitedir.Bu kapsamda Diyabet konusunda bilgilendirmek ve önemini halkımıza anlatmak için 16 Kasım Cuma günü saat:14:00 Gölbaşı Belediye Konferans salonunda seminer düzenlemeyi planlıyoruz. Seminere tüm halkımızı bekliyoruz.''dedi.