SİYASET
Giriş Tarihi : 25-01-2019 06:25   Güncelleme : 25-01-2019 06:25

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Köseler:"Şiddet İçermediği Sürece İfade Özgürlüğü Engellenemez”

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler "Adalet ve Demokrasi Haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün gerçekleştirilmesinde vazgeçilmez bir araç ve bir değer olduğunu söyledi.

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Köseler:

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler, düşünce ve ifade özgürlüğünün, artık halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakının elde edilmesini sağladığını söyledi. 

Basın özgürlüğünün düşünce ve ifade özgürlüğünün gerçekleştirilmesinde vazgeçilmez bir araç ve değer olduğunu  belirten Köseler,"Ocak ayı, aydınların katliamlarla aramızdan alındığı bir ay. Muammer Aksoy’u, Uğur Mumcu’yu, Onat  Kutları , Metin Gök tepe’yi ve Hrant Dink'i ve Gaffar Okan'ı kasvetli bir Ocak ayında kaybettik. 1993 yılından beri her 24-31 Ocak haftası "Adalet ve Demokrasi Haftası" olarak çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu anmalar, aslında olmayan “adaletin” ve “demokrasinin” arayışlarıdır. Bu aydınların hepsi, düşünceleri ve ifade özgürlüklerini kullandıkları için katledildiler. Hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz." ifadelerini kullandı.

-"AİHM'YE GÖRE, SİYASAL SÖYLEM VE GENEL YARARA SINIR GETİRİLEMEZ"

"Gerçek anlamda düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması, özgür, doğru, yaygın bilgi ve haber dolaşımı ile yani basın özgürlüğü ile mümkündür." diyen Köseler şunları kaydetti:

 "'Devletin bekası (korunması)' adına halkın bilgi edinme hakkının sınırlandırılması, günümüzde terk edilen bir anlayıştır. Bu nedenle, gerçeğe uygun haber dolaşımının suçlanması, kabul edilemez. Demokrasilerde, hükümetlerin veya yönetimlerin halktan gizleyeceği bir şey olmamalıdır. Çünkü bireylerin bilgilenme hakkı, demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur. Devlet, bu özgürlüğü engelleyemez ve kullanılmasına müdahale ederek kısıtlama veya sınırlama getiremez. Devletin basın özgürlüğünü engellemeye yönelik baskı, tutum ve girişimleri, ancak despotik ve otoriter yönetimlerde söz konusu olabilir.  AİHM’ye göre, siyasal söylem ve genel yarar ile ilgili görüşlere sınır getirilmemesi gerekir. Medya yoluyla siyasal eleştirileri dile getirme ve basın özgürlüğü hakkında sınırlandırma kabul edilemez. Ayrıca hükümete karşı kabul edilebilir eleştirinin sınırları, sıradan bir yurttaşa, hatta bir politikacıya göre çok daha geniştir. Hükümetin işgal ettiği baskın konum, özellikle de muhaliflerinden gelen, haklı olmayan saldırı ve eleştirilere cevap vermek için cezai yollar kullanılmamasını gerektirir. Kullanılan ifadeler şiddet, isyan ya da başkaldırıya teşvik içermediği sürece, ifade özgürlüğü engellenemez de siyasilerin daha büyük bir hoşgörü göstermesi gerektiği karara bağlanmıştır. Yazılan yazı ve görüşler, katı eleştirileri ve hicivli bir stili içerebilir."

-"GAZETECİLER, GAZETECİLİK FAALİYETLERİNDEN DOLAYI YARGILANIYOR"

İktidarın, "emrindeki" idari ve yargısal güçler ile iyice güçlendiğini, özellikle gazetecilere ve aydınlara karşı "baskılarını" yoğunlaştırdığını savunan Köseler şöyle devam etti:

"Kendilerine karşı “muhalif” olan medya temsilcilerini ve çalışanlarını “casusluk”, “darbecilik” veya “teröristlik” ile yaftalamakta bir sakınca görmemektedir. Türkiye’de tutuklu olan ve tutuksuz yargılanan gazeteciler, sırf gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılanmaktadırlar. Türkiye, bu sicille basın özgürlüğü sıralamasında (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün verilerine göre) 180 ülke arasında 149. sırada bulunmaktadır. Yani basın ve ifade özgürlüğü sıralamasında Katar’ın, Afganistan’ın ve Sudan’ın gerisinde olan bir ülkede yaşıyoruz. Bunun nedeni, gazetecilerin suça bu kadar bulaşması değil, Türkiye’yi yönetenlerin eleştiriye tahammülsüz olmalarıdır. Mevcut yönetim, basın ve ifade özgürlüğünü baskı, sansür ve ağır cezalarla boğma siyaseti izliyor. Gazetecilere ve aydınlara yönelik bu uygulamalar, evrensel hukukun katlidir."


Kaynak:PHA