GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 07-02-2019 10:26   Güncelleme : 07-02-2019 10:26

Trafikte "Yaya Önceliği" Bilgilendirme Etkinliği

Gölbaşı’nda trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla bilgilendirme etkinliği düzenlendi

Trafikte

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliğe Adıyaman Vali Yardımcısı ve Gölbaşı Kaymakam Vekili Adem Kaya, Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Koçyiğit, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanı Erdinç Ağcakoyunlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, trafik polisleri, jandarma trafik görevlileri, siyasi partilerin temsilcileri, daire amirleri öğretmenler, öğrenciler, ve vatandaşlar katıldı.

2019 Yılının İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildiğini ifade eden Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Koçyiğit,”Dünya Sağlık Örgütü, 2016 verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyon insan trafikte hayatını kaybetmektedir. Bu ölümleri yaklaşık %23 ‘ü yaya ölümüdür. Milyonlarca insan yolda yürürken trafik kazasında yaralanmakta ve sakat kalmaktadır. Aileler ve yakınları açısından bu olaylar ekonomik zorlukların yanı sıra psikolojik travmalara da sebep olmaktadır. Yeni düzenlemeyle birlikte artık araç sürücüleri görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işaretleri veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar “dedi.

Etkinlik trafik polislerinin yayalara bilgilendirme broşürü dağıtması ve AKM önü kavşağından yaya geçidinin kullanılarak karşıya geçilmesiyle uygulamalı olarak devam etti .

Yavuz İlkokulu önündeki yaya geçidinde trafik polislerinin öğrencileri yaya geçidi kullanımıyla ve karşıdan karşıya geçişlerle ilgili bilgilendirme çalışmasından sonra sona erdi.

 

Kaynak:PHA