EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-03-2019 08:32   Güncelleme : 26-03-2019 08:32

BELÖREN ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI

Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından kan bağışı kampanyası düzenlendi.

BELÖREN ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI

Belören ÇPAL Biyoloji Öğretmeni Nejmiye Duran koordinesinde başlatılan kampanya kapsamında Belören halkına da duyurulan kan bağışı sayesinde okula gelen kızılay ekipleri gün boyu gönüllülerden kan bağışı toplandı.

Belören ÇPAL Biyoloji Öğretmeni Nejmiye Duran; kan kardiyovasküler sistemimizde dolaşan, plazma ve hücrelerden oluşan kırmızı renkli bir sıvıdır. Normal bir yetişkinde 5-6 litre kan bulunur. Bunun yaklaşık yüzde 50-60'ı plazma denilen sıvıdan, kalanı ise hücrelerden oluşur. Kan, alyuvarlar içindeki hemoglobin sayesinde akciğerler ve dokular arasında oksijen ve karbondioksit taşır. Ayrıca besinler ile hormonları gerekli dokulara iletir ve vücudumuzdaki toksik maddelerin atılmasına yardım eder. Vücudun asit-baz dengesini, ısı dengesini sağlar. Kandaki akyuvarlar da vücudu mikroplardan, kanser hücrelerinden ve yabancı maddelerden korur. Bilim insanları, uzun yıllardır kan yerine kullanılabilecek yapay bir madde elde etmek için çalışsalar da, henüz olumlu bir sonuç elde edememişlerdir. Bu hayati sıvıyı elde etmenin tek yolu şimdilik kan bağışından geçer. Bu yüzden kan bağışlamak, hayat kurtarmakla eş değerdir. 18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler. Ancak bağışçıların sağlık sorgulamasından ve temel bir muayeneden geçirilmesinin ardından, kimlerin kan verebileceği tespit edilir. 18 yaşından küçük, yakın zamanda sarılık hastalığı geçirmiş, önemli ve sürekli bir hastalığı olanlar, başta olmak üzere, incelemeler sonucunda kan vermesi uygun görülmeyenlerden kan alınamaz.

KAN VERMENİN FAYDALARI

Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. 

Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. 

Kandaki yüksek yağ oranı düşer. 

Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. 

Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. 

Kan bağışçısı her kan verdiğinde; AIDS, Hepatit B, Hepatit C, sifiliz kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. 

Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. 

Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır. Unutmamak gerekir ki; kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır dedi.

Belören ÇPAL Okul Müdürü Abdullah Özbay bu gün buraya gelen Kızılay ekibine ve gönüllü olarak kan bağışında bulunan öğretmen, öğrenci ve yöre halkımıza teşekkür ederim dedi.