BÜLTENLER
Giriş Tarihi : 03-05-2019 08:17   Güncelleme : 03-05-2019 08:17

Ulubey’den ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ Mesajı

Gazeteci-Yazar Fatma Ulubey ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Ulubey’den ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ Mesajı

“Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Ulubey 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüne ne dikkat çekti.

DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE NE KADAR ÖZGÜRÜZ?

Basın demokrasinin olmazsa olmazıdır,demokrasinin en temel taşlarından biridir. İşlevleri toplumu  yönlendirme, farkındalık yaratma ,kamuoyunu aydınlatma açısından  bir bakıma Halkın sesidir,  sağ duyusudur. Bir denetleme mekanizmasıdır aynı zamanda. 4. Kuvvet olarak kabul edilen Basınının bugün ne kadar özgür olduğunu, basın emekçilerinin,gazetecilerin,yazarların kendi mesleklerini korkmadan ,üzerinde siyasi baskı hissetmeden çalışmalarıdır.
Ülkemizde 150 gazeteci cezaevinde.  Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre  Dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 155’nci sıradayız.

Yapılan bir araştırmada ülkemiz  özgürlüklerin en çok gerilediği ülkeler arasında yani basın konusunda da karnemiz zayıf. Gazetecilerin basın kartlarına el konuldu, kimisi  tutuklandı . 9 Binin üzerinde gazeteci işten atıldı.

Çok zor koşullarda kamuoyuna haber ve bilgi akışını sağlayan , büyük bir özveriyle sorumluluklarının gereğini yerine getiren  tüm   basın çalışanlarının ' 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutlarım. Saygılarımla