YAŞAM
Giriş Tarihi : 06-05-2019 10:48   Güncelleme : 06-05-2019 10:48

Gölbaşı Türk Eğitim-Sen Ve Türk Ocakları Gençlik Kurultayı

Gölbaşı Türk Eğitim-Sen ve Türk Ocakları tarafından Önce Vatan Tepesi'nde Milli Mücadele'nin 100. Yılı ve 3 Mayıs Türkçülük Günü Gençlik Kurultayı düzenlendi.

Gölbaşı Türk Eğitim-Sen Ve Türk Ocakları Gençlik Kurultayı

Kurultay 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Hakkari’de ve Tel Rıfat’ta şehit düşen askerlerimiz ve gelmiş geçmiş tüm şehitlerimiz için dua okundu ve kurultayda yapılması planlanan müzikli eğlence programı iptal edilerek gençler tarafından Andımız ve kahramanlık şiirleri okundu.

Türk Eğitim Sen İlçe Başkanı Mahmut Yetişgen, günün anlam ve önemi belirten konuşmasında, milli mücadele şehitlerimizi anmak, milli mücadelenin hangi şartlarda geliştiğini anlatarak, gelecek nesillere aktarmak için burada toplandıklarını ifade etti.

Mondros Ateşkes antlaşması imzalandıktan hemen sonra yurdun tek dişi kalmış canavarlar tarafından istila edildiğini vurgulayan Yetişgen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Osmanlı ordusunun bütün askerlerinin terhis edilmesi ve mühimmatların toplanmasıyla Türk Milleti savunmasız bırakıldı. Bütün bu yokluğa rağmen başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde birleşen kahraman Türk ulusu her türlü yokluğa rağmen zafere ulaşmayı başarmıştır. Milli mücadelede kazandığımız bu zaferden sonra Anadolu toprakları içerde ve dışarıda bir takım saldırılara maruz kalacaktır. Bu nedenle gençliğe düşen en önemli vazife bunun bilincinde olmalı, her daim uyanık kalmalı ve milli mücadele ruhunu asla unutmamalıdır. Sevgili gençler; milli mücadele’yi önce anlayacağız sonra anlatacağız ve gelecek nesillere aktaracağız. Böylece dünya var oldukça milli davamız ilelebet yaşayacaktır.”

Türk Ocakları İlçe Başkanı Mehmet Çatlakcan ise 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla yaptığı konuşmasında, Türkçülüğün Turancılık fikrinin yeni bir fikir veya ulaşılması imkansız bir hayal olmadığını kaydetti.

Türkçülük fikri Türklerin tarihinde binlerce yıl öncesinde oluşan bir fikir olduğunun altını çizen Çatlakcan, şunları ifade etti:

“Osmanlı Devleti’nin Balkan Savaşlarında yenilgi almasından sonra büyüyen ve gelişen bir fikir olmuştur. Türkçülük fikri bu dönemde aydınlar ve gazeteciler tarafından şiddetle savunulmuş ve bir ruh halini almıştır. 3 Mayıs 1944’te ise Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Zeki Velidi Togan ve arkadaşları Irkçılık suçlamasıyla yargılanmışlar ve çeşitli cezalara çarptırılmışlardır. İşte bu gün Türkçülük ruhu vücut bulmuştur. Türkçülük fikri hiçbir zaman ırkçılık ve faşistlik olmamıştır, olmayacaktır. Türklük bir millet olma bilincidir. O sebeple de Türkçülük-Turancılık fikri artık bir fikirden öte bir yaşam şekline dönmüştür. Geleceğimizin mimarı sevgili gençler, sizlerle gurur duyuyorum, bugün ki kurultayımızda gösterdiğiniz çaba ve gayretlerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.”
Kurultay, saat 22:00’da Türk Bayrağı ışıklandırmasıyla birlikte havai fişek gösterisi ile sona erdi.

 


Kaynak:PHA