SİYASET
Giriş Tarihi : 27-05-2019 05:19   Güncelleme : 27-05-2019 05:19

Köseler'den YSK'nın Gerekçeli Kararına İlişkin Açıklama

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler,"250 sayfalık YSK kararını sabaha kadar inceledim . Tek bir gerekçe yok gerekçeli, kararda bir tek sandık kurulu başkanın tek bir oyu bile değiştirdiğinin delili yer almıyor."

Köseler'den YSK'nın Gerekçeli Kararına İlişkin Açıklama

Köseler, Yüksek Seçim Kurulunun 250 sayfalık kararına yönelik yazılı açıklamada bulundu.

Köseler, açıklamasında şunları ifade etti:

“250 sayfalık YSK kararını sabaha kadar inceledim . Tek bir gerekçe yok gerekçeli, kararda bir tek sandık kurulu başkanın tek bir oyu bile değiştirdiğinin delili yer almıyor. Gerekçe olmadığı gibi kararın hiçbir yerin de çaldılar ibaresi de yok.Tahmini ve farazî gerekçelerle, seçmen iradesi yok sayılarak salt sandık kurulu başkanın kamu görevlisi olmaması nedeniyle seçimin iptaline karar verilmesinde hukuki uyarlık bulunmamaktadır.Seçim hukukuna egemen olan serbest, genel oy, eşit, tek dereceli, gizli oy, açık sayım ve döküm ilkelerinin hangisinin kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı tarafından ihlal edildiği, hiçbir şekilde ortaya konulmamıştır.”

-“GEREKÇELİ KARAR, İKTİDAR TARAFINDAN YAPILAN ANTİ DEMOKRATİK BİR DARBEDİR”

Gerekçeli karar, iktidar tarafından yapılan anti demokratik bir darbedir.

Özgür iradesi ile seçme hakkını kullanan seçmenden, sandık kurulu başkanı ve üyelerini denetleme görevinin beklenmeyeceğinin altını çizen Köseler, “Bu sorumluluk seçimi yöneten idarelere aittir. Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmaması, seçmene yüklenecek bir kusur değildir. Bu nedenle, bu sandıklarda oy kullanan seçmenin oyunu geçersiz kabul ederek iradesinin yok sayılması, anayasa, uluslararası sözleşmeler ve seçim mevzuatı ile güvence altına alınan en temel yurttaşlık haklarından olan seçme hakkının özüne müdahale anlamı taşır. Özetle, Seçimler dayanaksız, mantıksız, kanıtsız, hukuksuz bir şekilde iptal edilmiştir.250 sayfalık içi saçmalıklar ile dolu olan bir karardır. Ülke olarak seçimin, iktidar tarafından göz göre göre, utanmadan gasp edildiğini zaten biliyoruz. Gerekçeli karar, iktidar tarafından yapılan anti demokratik bir darbedir. 23 Haziran da halk kararını verecektir.”


Kaynak:PHA