EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-07-2019 05:57   Güncelleme : 05-07-2019 05:57

Gölbaşılı Çiftçilere Güneş Enerjisi Paneli desteği

Gölbaşı ilçesinde “Güneş Enerji Sisteminin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında çiftçilerin arazilerine güneş paneli sistemleri kuruldu.

Gölbaşılı Çiftçilere Güneş Enerjisi Paneli desteği

Gölbaşı Kaymakamı Adem Kaya, Gölbaşı Kaymakamlığı, GAP idaresi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında geçen dönem 11 ve bu dönem 15 olmak üzere 26 çiftçiye yüzde 50 hibe desteği ile 495 bin 680 lira tutarında Güneş Enerjisi Paneli Sistemi kurduklarını ifade ederek bu sistemle 2 bin 500 dekar bahçe alanının sulanacağını söyledi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Kaya ise projenin çiftçiye ulaşmasını sağlayan Kaymakam Adem Kaya ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi yetkililerine teşekkür ettiğini belirtti.

GAP İdaresi Adıyaman İl Koordinatörü Faruk Alan: “GAP idaresi adına Gölbaşı İlçemizde birçok projeye destek verdik. Güneş paneli ile elektrik üretim sistemlerini de iki üretim sezonunda olmak üzere yüzde 50 hibe şeklinde destekledik. İlçede yürütülen projelere çiftçi geri dönüşleri son derece olumlu olup gönüllü çiftçilerimize olan desteklerimiz devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Projeden yararlanan çiftçilerden Songül Varki Yıldırım ise konuşmasında, “Ben güneş paneli taktırmadan önce bahçemi su motoru ile suluyordum. Su motorunu çalıştırmak benim için oldukça zor ve maliyetli oluyordu. Ancak şimdi güneş panellerinin ürettiği enerji ile bahçem için gerekli suyu tek düğmeye basarak elde edebiliyorum. Üstelik kurulum maliyeti haricinde hiçbir masraf ödemiyorum. Zaten kurulum maliyetinin de yarısını devlet destekli olarak ödedim.  Bunun yanında bahçemde bulunan bağ evimde elektrik olmadığı için bir buzdolabı dahi çalıştıramıyordum. Şimdi hem bağ evimde elektrik var hem bahçemin suyunu zahmetsizce sağlıyorum. Bu durum benim için çok önemli bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Proje ile ilgili teknik detayları veren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Mehmet Zencirkıran ise “İki üretim sezonunda olmak üzere toplamda 26 çiftçimize 495.680,00 TL tutarında Güneş Paneli Sistemi kurulumu yapılmış olup bu sistemler ile yaklaşık olarak 2500 dekar bahçe alanı sulanacak, ayrıca 3 çiftçimizin bağ evinin elektrik ihtiyacı da karşılanacaktır. Mart-Ekim ayları arası sulamanın yoğun olduğu dönemde güneşli gün sayısı bakımından avantajlı olan ilçemizde uygulanan bu projeler ile güneş panellerinden bedava elektrik üretilerek sulama maliyeti düşürülecektir. Güneş Paneli Sistemlerinin ilk kurulum maliyeti dışında herhangi bir idame masrafı olmayıp tarımsal karlılığın arttırılmasında etkili bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.” dedi.