BÜLTENLER
Giriş Tarihi : 06-08-2019 10:15   Güncelleme : 06-08-2019 10:15

Çelik Köyü 3.Borani Şenliği Yapıldı

Çelik köyünde köylüler tarafından bu yıl üçüncü borani şenliği yapıldı

Çelik Köyü 3.Borani Şenliği Yapıldı

Çelik Köyü yakınlarındaki ‘Kara Çömçe’ mevkiinde yapılan etkinliğe yurt içinde ve yurt dışında yaşayan çok sayıda Çelikli katıldı.
Çok değerli konuklarımız. İsimlerinizi ayrı ayrı belki anons edemeyeceğim ama hepinize gönülden, yürekten hem kendi adıma hem de köylülerim adına çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum, hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz ,bizleri Kara Çömçe’yi onura ettiniz diye konuşmasına başlayan Çelik Köyü Borani Şenliği Komitesi Başkanı Kenan Özdemir:” Değerli dostlar. Öncelikle bu etkinlikte bugüne dek emeği geçen, bir taş koyan herkese çok teşekkür ediyorum. Borani Şenliği’nin bu yıl 3’üncüsünü yapıyoruz. Yıllar önce yarı şaka, yarı ciddi olarak muhabbetini ettiğimiz borani etkinliğinin amacı sadece bir tas borani içmek değildir. Bu Çelik Köyü kültürü etrafında önce köylülerimizi birbirleriyle buluşturmak, tanıştırmak ve bir dayanışma gücü oluşturmak, daha sonra da bu şenlikle, dostlarımızla, Çelik Köyü sevenleriyle hep birlikte buluşmak, hoşça vakit geçirmek ve bu etkinliği gelenekselleştirmek ve bizden sonraki kuşaklara aktarmaktır. Aman bu da neymiş diyenlere inat bu birliktelik ve dayanışma ruhuna nifak tohumları ekmeye çalışanlara inat ,Çelik köyünün 500 yıldan fazla zamandır bir arada yaşama, hoşgörü, sevgi ve saygı kültürünü ve içtenliğini bozmaya çalışanlara inat bu Kara Çömçe’ye bizler sizlerle birlikte birer tuğla koyduk. Bu tuğla etrafında ,bu etkinlik etrafında her yıl daha da güçleneceğiz ve duvarımızı, geleceğimizi yükselteceğiz.
Değerli dostlar ,yeni nesil bu ruhu daha da güzelleştirecektir. Buna inancım tamdır. Amacımız karınca kararınca köyümüz adına bir şeyler yapabilmek. adını daha uzaklara duyurmak ve bir kültür oluşturmaktır. Birbirimizi tanımak ve kaynaştırmaktır. Bu etkinlikle birbirini tanımayan gençlerimiz birbirleriyle tanışacaktır, kucaklaşacaktır. Bu etkinliğin bir kişiye dahi zararı yoktur. Onun için karnından konuşanlar ya da konuşacak olanlar şunu iyi bilsinler ki biz bu etkinliğe onların tavsiyeleriyle başlamadık. Onların ucuz, basit, çağdışı dedikodularıyla da sonlandırmayacağız. Çelik Köyü yüzyıllardır nasıl sevgi saygı, hoşgörü ,dayanışma ve güç birliği içinde yaşadıysa bundan sonra da daha da  kenetlenerek aynı ruh ve inançla yaşamaya devam edecektir. Şunu asla unutmayalım birimizin eline batan diken, ayağına değen taş hepimizi yürekten sızlatır ve incitir. Buraya kadar geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Ayağınıza sağlık, yüreğinize sağlık
,inşallah gelecek yıl da buluşacağız.
Konuşmaların ardından borani, bulgur pilavı ve patlıcan yemeğinden oluşan menü gelen misafirlere ikram edildi. Borani şenliği çocukların katıldığı çeşitli yarışmalar ve oynanan  halaylarla sona erdi.