EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-09-2019 08:15   Güncelleme : 11-09-2019 08:15

Çiftçilere Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma makinesi dağıtıldı

Gölbaşı ilçesinde "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında, toplamda 50 çiftçiye Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma makinesi yapılan törenle dağıtıldı.

Çiftçilere Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma makinesi dağıtıldı

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından %70 hibeli şekilde desteklenen, Gölbaşı Kaymakamlığı ile Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında, toplamda 50 çiftçiye Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma makinesi düzenlenen törenle dağıtıldı.

Gölbaşı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilen proje ile 24 badem üreticisine badem kabuğu soyma makinesi, 26 ceviz üreticisine ise ceviz kabuğu soyma makinesi temin edildi.

 Konu ile ilgili olarak konuşan Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, “Gölbaşı İlçemiz yaklaşık 13 bin dekar üretim alanı ile Adıyaman ilçeleri arasında ceviz yetiştiriciliğinde birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca 8 bin dekar kayıtlı badem üretim alanı vardır. Çiftçilerimizin badem ve ceviz yetiştiriciliğindeki önemli tarımsal girdileri arasında yer alan kabuk soyma işçiliği ilçemizde hali hazırda el yordamıyla yapılmakta, bu durum ise çiftçilerimize ciddi bir iş yükü getirmektedir. Bugün dağıtılan makineler ile bu iş yükü minimuma indirilecek, işletme başına karlılık artacaktır. Proje bölgemizde gün geçtikçe daha fazla alanda yapılmaya başlanan badem ve ceviz yetiştiriciliğini yaygınlaştıracak ve temin edilen makineler yetiştiricilik yapan çiftçilerimize örnek olacaktır.” şeklinde konuştu.

Projeden faydalanan çiftçilerden Nevzat Er ise “Şimdiye kadar bademimizi el ile soyuyorduk, elimiz parmaklarımız hep yara olurdu. Bir de elle soyunca günlerce uğraşırdık. Şimdi dağıtılan makineler on kişinin yaptığı işi tek başına hiç zahmetsizce yapabiliyor. Projede finansman sağlayan GAP İdaresine ve diğer emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Törene Gölbaşı Kaymakam Vekili Abdullah Demirdağ, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil ALAN, GAP İdaresi Temsilcileri, Gölbaşı Ziraat Odası ve Siyasi temsilciler katıldı.