EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-01-2020 10:51

Gölbaşı'nda çiftçilere makine desteği

Gölbaşı ilçesinde "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında, 50 çiftçiye badem ve ceviz kabuğu soyma makinesi dağıtıldı.

Gölbaşı'nda çiftçilere makine desteği

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yüzde 70 hibeli şekilde desteklenen, Gölbaşı Kaymakamlığı ile Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında 19 üreticiye badem ve ceviz kabuğu soyma makinesi temin edildi.

Konu ile ilgili konuşan proje iştirakçisi Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven: “İlçemizde her geçen yıl daha fazla alanda yapılmaya başlanan badem ve ceviz üretimi, diğer girdilerin yanında kabuk soyma işçiliğine ayrılan payın da artmasına neden olmaktadır. Temin edilen bu makineler ile kabuk soyma işçiliğine harcanan meblağ ve zamandan tasarruf edilecek, çiftçimiz daha fazla kazanacaktır. Proje kapsamında daha önce dağıtılan 50 adet badem ve ceviz kabuğu soyma makinesine olan yoğun talep neticesinde projenin ikinci etabı yapıldı. İkici etapta 19 üreticimiz makinelerine kavuştu. Toplamda 69 adet badem ve ceviz kabuğu soyma makinesi ile badem ve ceviz yetiştirilen köylerdeki üreticilerimizin ihtiyaçları karşılanmış oldu.”