EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-02-2020 16:54

Gölbaşı'nda TARSİM Bilgilendirmesi

Gölbaşı ilçesinde Tarım Sigortası (TARSİM) bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gölbaşı'nda TARSİM Bilgilendirmesi

İlçemizde 2020 yılı çiftçilere yönelik TARSİM bilgilendirme toplantısı 04.02.2020 Salı günü İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonunda İlçe Kaymakamımız Mutlu KÖKSAL, İl Tarım ve Orman Müdürü Adil ALAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa TERZİ, İlçe Müdürü Erdal YILMAZ, Ziraat Odası Başkanı Doğan GÜVEN, Siyasi ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile çok sayıda çiftçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

2006 yılında hayata geçirilen TARSİM yapılanması ile her yıl artan sigortalıya rağmen Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazilerimizin ancak %17’ si sigorta kapsamına alınmıştır. İlçemizde ÇKS’ ye kayıtlı 2972 çiftçimizin 850’ si 2019 yılında TARSİM’ e kayıt yaptırmıştır. Bu sayının 2020 yılında Antep fıstığındaki periyodisiteden dolayı verim yılı olacağından artış beklenmektedir.

Açılış Konuşmasında İl Tarım ve Orman Müdürü Adil ALAN ‘‘2019 yılında Gölbaşı ilçemizde tarımsal sigorta yaptıran çiftçilerimizin oluşan hasarlardan dolayı toplamda 500.000,00 TL ödediği pirimden daha fazla havuzdan ödeme aldığını’’ vurguladı.

TARSİM’ deki ürün ve risk yelpazesinin genişlemesiyle birlikte doğal afetlerin artışıyla tarımsal sigorta yaptırma bilinci hızla artmaktadır. TARSİM Bölge Müdürlüğünde görevli uzman Muharrem ÜNAL tarafından yapılan sunumda TARSİM’ in amaç ve kapsamları ile 2020 yılı uygulamaları anlatıldı. Toplantının sonunda gerek bitkisel gerek hayvansal üretimde üreticilerin karşılaştıkları sorunlar soru cevap şeklinde değerlendirilerek toplantıya son verildi.