EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-02-2020 10:10

Gölbaşı’nda gıda denetim seferberliği başladı

Gölbaşı ilçesinde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları ile 81 il ve ilçelerinde başlattığı eş zamanlı olarak 6 gün sürecek gıda denetim seferberliği sürdürülüyor.

Gölbaşı’nda gıda denetim seferberliği başladı

17-22 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan denetimlerde, her gün bir ürüne odaklanılacak olup süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ekmek ve unlu mamulleri üretimi, okul kantinleri ve yemekhaneleri, kasap ve şarküteri gibi satış yerleri ve toplu tüketim yerleri titizlikle denetlenecek.

Halkın en çok tükettiği ürünler öne çıkarılarak yapılan denetimlerle ilgili gazetecilere açıklama yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz  “5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ kapsamında halkın güvenilir gıda tüketmesi amacıyla tüm yıl boyunca denetimlerimiz devam etmektedir. Kontrol görevimiz risk değerlendirilmesi kapsamında belirlenen uygun sıklıklarda, haber verilmeksizin mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Çiftlikten sofraya, ham maddeden son ürüne kadar her aşamanın takipçisiyiz. Denetimlerde öncelikli hedefimiz işletmede düzeltici faaliyetler için süre vermektir. Acil tedbir gereken durumlarda ise idari yaptırımlar uygulanarak işletmenin faaliyetine son verilmektedir. Gerekli durumlarda numune alınarak analizler yaptırılmakta ve uygunsuzluk durumlarında yasal işlemler uygulanmaktadır. “ dedi.

 

Yılmaz,  ayrıca güvenilir gıda için kontrol görevlilerimiz kadar halkımızın da konuya hassasiyetle yaklaşmasını ve herhangi bir usulsüzlük durumunda Alo 174 ihbar hattından kendilerine ulaşmaları gerektiğini belirtti. .