EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-03-2020 09:15

Gölbaşı’nda “Modern Ceviz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” uygulanıyor

Gölbaşı ilçesinde GAP İdaresi tarafından desteklenen ve Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Modern Ceviz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında fidan dikim ve damla sulama sistemi tesis çalışmaları devam ediyor.

Gölbaşı’nda “Modern Ceviz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” uygulanıyor

Çalışmaları yerinde inceleyen ve çiftçilerle bilgi alışverişinde bulunarak projeyi değerlendiren Gölbaşı Kaymakamı Mutlu Köksal, projenin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek proje anısına bir adet ceviz fidanı dikti.

Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, proje hakkında verdiği bilgide “Kurum olarak yürüttüğümüz bu projemiz ile 12 çiftçimize 10-15 dekar aralığında değişen kapama ceviz bahçesi tesis ediyoruz. Bu bahçelere aynı zamanda toprakaltı ve toprak üstü olmak üzere damla sulama sistemlerini de çekiyoruz. Projemiz GAP İdaresi tarafından %70 oranında hibe şeklinde destekleniyor. Projemizi bahar ve güz dönemleri olmak üzere iki etap şeklinde gerçekleştirip yaklaşık olarak 250-300 dekar boş araziyi ceviz üretimiyle meyveciliğe kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Projeden faydalanan çiftçilerden İsmet Gürmüş ise “İlçe Tarım Müdürlüğünün projeden faydalandırdıkları arazim daha önce atıl haldeydi, herhangi bir gelirim de yoktu bu araziden. Ceviz dikip damla sulama sistemi döşemek istiyordum ancak masrafı bana fazla geliyordu. Sağolsun devletimiz %70ini hibe ederek bahçemi tesis etti. Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.