GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 02-04-2020 08:34

Gölbaşı İlçesi Cittaslow ağına dahil edilecek

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Gölbaşı ilçesinin Cittaslow şehirler ağına dahil edilmesi için hazırlıkların başladığını söyledi.

Gölbaşı İlçesi  Cittaslow ağına dahil edilecek

Aydın, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından 2020 yılı içerisinde Gölbaşı ilçemizin cittaslow şehirler ağına dahil edilmesi için başvuru hazırlıklarını tamamlamayıp, başvuruyu gerçekleştirecek. Böylece Gölbaşının dünyada marka bir  yerleşim merkezi haline getireceğiz inşallah. Gölbaşı'nı Cittaslow şehirler ağına aldırmak için çalışmaları başlatıyoruz. Ajans tarafından 100.000 TL başvuru bütçesi ayrıldı.

2020 yılı içerisinde Gölbaşı ilçemizde proje paydaşları ile Seferihisar’a bir teknik gezi düzenlenecek, Gölbaşı’nda paydaş kurum temsilcileri ile proje ekibi kurulacak, Cittaslow başvurusuna yönelik saha araştırması yapılacak ve sonrasında Gölbaşı Belediyesince resmi başvurunun yapılması sağlanacaktır.

Bu doğrultuda, birçok turizm potansiyeli ile ön plana çıkan Gölbaşı ilçesi için Belediye tarafından Cittaslow başvurusu planlanmaktadır. Süreç Gölbaşı Kaymakamlığı,  Gölbaşı Belediyesi ve Adıyaman Üniversitesi Gölbaşı MYO’nun işbirliğinde yürütülecektir. “

Gölbaşı İlçesinin Cittaslow Saha Araştırması ve Resmi Başvurusunun Yapılması

İtalyanca şehir (Citta) ve İngilizce yavaş (slow) kelimelerinin birlikte kullanılması ile türeyen bir kavram olan CittaSlow sakin şehir anlamına gelmektedir. Cittaslow, dünyada 30 ülkede ve 252 kentte, ülkemizde ise 17 kentte var olan, yavaş yaşam, kent ruhu, sürdürülebilir kalkınma ve yavaş yemek gibi 72 farklı kritere uyumun sağlanması gereken bir harekettir. Tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediği, insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları kentsel boyutta Cittaslow hareketini ortaya çıkarmıştır. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır.

TÜİK 2018 verilerine göre Gölbaşı ilçesinde 31.628 kişi şehir merkezinde, 17.627 kişi kırsalda olmak üzere toplam 49.255 kişi yaşamaktadır. Gölbaşı ilçesinde bulunan Gölbaşı, İnekli ve Azaplı gölleri 2001 yılında 1.derece doğal sit alanı kabul edilmiş, 2008 yılında ise Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Milli Parklar Kanunu kapsamında bulunan söz konusu alan yerli ve göçmen çok sayıda kuş türü için yumurtlama, yavru çıkarma ve mevsimlik yaşam faaliyetleri ile çeşitli balık türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Göl bölgelerindeki zengin biyolojik çeşitlilik, bisiklet yolları ve yöresel ürünlerin varlığı  (peygamber üzümü ve Trabzon hurması vs.) ilçenin Cittaslow değerlendirme kriterlerinde ön plana çıkabilecek yönleridir. Bu doğrultuda, birçok turizm potansiyeli ile ön plana çıkan Gölbaşı ilçesi için Belediye tarafından Cittaslow başvurusu planlanmaktadır. Süreç Gölbaşı Kaymakamlığı,  Gölbaşı Belediyesi ve Adıyaman Üniversitesi Gölbaşı MYO’nun işbirliğinde yürütülecektir.

Uluslararası Cittaslow Birliği’ne başvuru sürecini Cittaslow Türkiye Ağı sekretaryası ve koordinatörlüğü yürütmektedir. Birliğe başvuracak kentlerin nüfuslarının 50.000’den az olması ve kent yönetiminin Cittaslow felsefesiyle uyumlu olması gerekmektedir. Başvuru süreci 6 aşamadan oluşmaktadır:

  • Başvuru Mektubunun Sunulması

 

  • Başvuru Mektubunun Değerlendirilmesi

 

  • Adaylık Değerlendirme Ziyareti ve Raporu

 

  • Adaylık Süreci ve Hazırlık Raporu

 

  • Üyelik Değerlendirmesi ve Başvuru Dosyası

 

  • Cittaslow Genel Merkez Değerlendirmesi

2020 yılı içerisinde Gölbaşı ilçemizde proje paydaşları ile Seferihisar’a bir teknik gezi düzenlenecek, Gölbaşı’nda paydaş kurum temsilcileri ile proje ekibi kurulacak, Cittaslow başvurusuna yönelik saha araştırması yapılacak ve sonrasında Gölbaşı Belediyesince resmi başvurunun yapılması sağlanacaktır.

BÜTÇE: 100.000 ₺