Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:01

Göksu Çayı’nda balıklar telef oldu

Gölbaşı ilçesinde Göksu Çayı’nın dere yatağının suyunun değiştirilmesi nedeniyle yüzlerce balık telef oldu.

YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-06-2020 15:26   Güncelleme : 02-06-2020 15:26
Göksu Çayı’nda balıklar telef oldu

Çataltepe köyü Altınlı Köprü bölgesi Göksu Çayı'nda binlerce balık ölümü gerçekleşti. Toplu balık ölümünün gerçekleştiği Göksu Çayın akış yönünün Çetintepe Barajı inşaatı bölgesinde bir süre önce değiştirildiği öğrenildi. Balıkların yaşadığı Göksu Çayı'ndan kum çıkartıldığı ve yönünün değiştirildiği ifade edildi.

Yumurtlama sezonu olduğu için binlerce balığın bıraktığı yumurtalar ve yeni yavrular az kalan gölette yaşam mücadelesi veriyor.

Toplu balık ölümlerini fark eden köylüler durumu Gölbaşı Kaymakamlığına bildirdi. Kaymakamlık balık ölümlerinin sebebinin araştırılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bilgi verdiği öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü ekiplerinin balık ölümlerini etkileyen çevresel faktörler, Tarım ve Orman İl müdürlüğü ekiplerinin ise balıkların ölümüne neden olan şeyin bulunması için balık ve su numuneleri alacağı aktarıldı.

Çetintepe Baraj inşaatının devam ettiği alanda kum almak için Göksu Çayının dere yatağının değiştirildiğini iddia eden Alparslan Yanık, dere yatağında susuz ve az miktarda suda oksijensiz kalan yüzlerce balığın telef olduğunu söyledi.

Yanık, ayrıca kaymakamlık, Doğa Koruma gibi gerekli yerlerle görüşüldüğünü belirterek yetkililerden balık ölümlerinin önüne geçilmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Göksu Çayı yakınında çiftçilik yapan Ramazan Ersaran ise yetkilerden derenin içinde bulunan yavru balıkların en azından Göksu Çayı’na tekrardan atılması için yetkilerden destek istedi.

Haber MerkeziHaber Merkezi