EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-06-2020 13:09   Güncelleme : 11-06-2020 13:09

Gölbaşı’nda Firik Hasadı

Gölbaşı ilçesine bağlı Belören beldesinde firik hasadı başladı.

Gölbaşı’nda Firik Hasadı

Çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde üretilen firik, Suriye, Irak ve Ürdün'de tüketicilerden yoğun ilgi görüyor.

Buğday başaklarının yeşilken biçilerek bir gün güneş altında kurutulmasının ardından, küçük yığınlar halinde saplarıyla birlikte yakıldıktan sonra biçerdöver ya da patos makineleriyle çekilmesiyle elde edilen firiğin lezzeti, komşu ülkelere de ulaştı. Firik, özellikle Suriye, Irak ve Ürdün'e ihraç ediliyor.

Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede arpa hasadıyla birlikte buğday hasadının başladığını ifade ederek Belören Beldesi ve Aşağı Nasırlı köyünde üreticilerin temel geçim kaynaklarından birisi olan ateş ve dumanla yoğrulan, lezzetin ve tadına doyum olmayan pilavlık firik hasadının bu yıl verimli geçtiğini söyledi.

Yılmaz, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Hava koşullarının iyi gitmesi sonucu yapılan kontrollerde dekara 150-200 kg verim tespit edilmiştir. Belören Beldesi ve Aşağı Nasırlı köylerinde 8-10 bin dekar firik buğday yapılmaktadır. Komşu il Gaziantep’in pilavlık pirinç ihtiyacının tamamı neredeyse buradan sağlanmaktadır. Buğdayın süt olum döneminde yapılarak elde edilen firiklik buğday bu günlerde 7-7,5 TL Pazar payı ile üreticilerin yüzünü güldürmektedir. “

Firik buğday üreticisi Abdi Uçar ise firik buğdayın üretiminin meşakattli olsa da köyün geçim kaynağı olduğunu ifade ederek yeşil olarak makine biçim bir gün kurutmaya bıraktıkları buğdayın yakarak 4-5 gün kömede kurumaya bıraktıklarını ve daha sonra da patos ile çekilerek pilavlık yeşil buğday haline getirdiklerini söyledi.