GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 17-06-2020 09:19   Güncelleme : 17-06-2020 09:19

Çetintepe Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "Baraj inşaatı kapsamında batardolar, derivasyon tüneli ve dolusavak imalatlarının büyük bir kısmı tamamlanmış olup, gövde dolgu çalışmaları devam etmektedir." dedi.

Çetintepe Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

DSİ Adıyaman’a yaptığı yatırımlarla Adıyaman ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Adıyaman ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Proje alanı, Adıyaman ili, Gölbaşı ilçesi sınırları içerisinde Göksu ile Kapıdere çaylarının birleşim yerinin hemen membasın da Çataltepe mevkiinde ve Göksu çayı üzerindedir.

Çetintepe barajının temelden yüksekliğinin 116 metre olduğunu ve 460 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ GAP-Adıyaman-Göksu-Araban Projesinin ilk ve ana ünitesi konumundaki Çetintepe Barajı, Harmancık ve Çatboğazı Barajı ile birlikte Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerini kapsayan Araban Ovası, Yavuzeli Ovası, Besni Keysun ve Besni Kızılin ovalarında toplam 607 670 da arazinin sulanması sağlanacak olup ayrıca Kahramanmaraş’a ilave içmesuyu takviyesi yapılmasının hedeflendiğini belirterek, barajın hizmete alınmasıyla beraber milli ekonomiye yıllık 250 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

 Baraj inşaatı kapsamında batardolar, derivasyon tüneli ve dolusavak imalatlarının büyük bir kısmı tamamlanmış olup, gövde dolgu çalışmaları devam etmektedir.