YAŞAM
Giriş Tarihi : 26-08-2020 08:03   Güncelleme : 26-08-2020 08:03

Gölbaşı'nda toplu balık ölümlerine inceleme başlatıldı

Gölbaşı ilçesinde sulama kanalında meydana gelen toplu balık ölümlerine inceleme başlatıldı.

Gölbaşı'nda toplu balık ölümlerine inceleme başlatıldı

Gölbaşı ilçesine bağlı Karaburun Köyü’nde bulunan sulama kanalında meydana gelen toplu balık ölümlerine Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından inceleme başlatıldı.

Kaymakam Mutlu Köksal, Karaburun köyünde toplu balık ölümlerinin olduğu kanalda incelemelerde bulunarak, gerekli kurumlarla inceleme yapılacağını belirterek büyük ihtimalle balıkların oksijen yetersizliğinden kaynaklı olduğunu söyledi.

Kaymakam Köksal, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Görünen o ki suyun debisinin düşüklüğünden kaynaklı oksijen yetersizliği var. Belediyenin Çevre Mühendisleri de gelip inceleme yaptı. Bize verilen bilgiye göre ilk aşamada oksijen yetersizliği gibi görünüyor. Daha sonra detaylı inceleme yapacağız. Daha başka bir şey mi, çevresel atıklar mı ona bakacağız ama şu an bize söylenen debinin düşüklüğünden dolayı oksijen yetersizliği. Detaylı incelemeler, oluşturulan raporlardan sonra belli olacaktır. “
Gölbaşı Belediyesi de sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “gerçekleşen balık ölümleri ile ilgili yapılan nitel gözlem ve incelemelerde, sosyal medyada yapılan paylaşımlarda lanse edildiği gibi tıbbi atık veya kanalizasyon deşarj suyu ile bir oluşan bir bulguya rastlanılmamıştır. Ayrıca bahse konu çayda tıbbi atık olması veya dökülmesi mümkün değildir.

Çevre Mühendislerimiz tarafından yapılan detaylı incelemelerimizde, çay suyu debisinin düşmesi, çiftçilerin çaydan yoğun olarak su çekmesi gibi etkenler BOİ’ (Biyolojik Oksijen İhtiyacı) Yükselmesi balık ölümlerini gerçekleştirmiştir.”denildi.